Wydarzenia Halsowanie U Bezana Żaglokultura Żaglopodróże Sylwetki
Debiuty Korespondenci Galeria Pogoria Linki Home

 

 

 

 

Witam ponownie po krótkiej przerwie,

Dąbrowa Górnicza, 30.09.2008

Jeszcze dobrze nie ucichło echo po ostatnich regatach polonijnych a już tydzień później 20.09.2008r jesteśmy świadkami kolejnych emocji związanych z regatami. Po raz kolejny na jeziorze Pogoria I w klubie KSW FREGATA organizowany był dwudniowy finał Pucharu Śląska w klasie OMEGA. Załogi, które brały udział we wcześniejszych edycjach Pucharu Śląska mogły u nas na Pogorii uzupełnić brakujące punkty w klasyfikacji generalnej. Reszta załóg ścigała się o Puchar Wodnika.
Do regat zgłosiło się dziesięć załóg. Regaty te były podsumowaniem całego cyklu regat o Puchar Śląska 2008, który odbywał się na takich akwenach jak: Dziećkowice, Łąka k/Pszczyny, Przeczyce, Poraj, Jezioro Żywieckie.
Sędzią głównym regat był Marian Piecha a sędzią pomocniczym nasz etatowy pogoriański sędzia Wojciech Jamuła.
Uroczystego otwarcia regat dokonali Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza Zbigniew Podraza oraz komandor klubu KSW FREGATA Andrzej Malinowski. Swoją obecnością zaszczycił nas również przedstawiciel Śląskiego Okręgu Żeglarskiego Janusz Szlachetko, który przywiózł ze sobą okazały puchar dla najlepszej załogi śląska i zagłębia.
Po rozpoczęciu regat sędzia główny poprosił sterników pod tablice ogłoszeń gdzie omówił trasę regat. Regaty rozgrywano na trasie „trójkąd-śledź”
Wiatr w tym dniu był raczej stabilny, słaba trójeczka, co pozwoliło na rozegranie pięciu wyścigów. Niestety wszystkim nam doskwierał padający z małymi przerwami deszcz.
Najlepszą załogą w pierwszym dniu była załoga WIKTORII z Przystani u Siudowej Zosi z Jez. Żywieckiego. Załoga ta w składzie: Michał Ignatowski-sternik, Klaudia Kąkol (zwana przez chłopaków z załogi Ździśkiem) i Wojciech Kąkol zajmowała w wyścigach kolejno miejsca 2, 3, 2, 1, 1. Miejsce trzecie tej załogi zostało odrzucone jako najgorszy wynik z pięciu wyścigów i w ten sposób uzyskali taką samą ilość punktów co załoga PASJI WODNEJ.
Załoga PASJI WODNEJ z KSW FREGATA w składzie Radosław Stachurski-sternik, Anna Stachurska oraz Marek Stachurski w tym dniu żeglowała bardzo dobrze zajmując w wyścigach kolejno miejsca 1, 2, 1, 2, 2. Po odrzuceniu najgorszego wyścigu, czyli jednego drugiego miejsca punktowo zrównali się z załogą WIKTORII. W tym przypadku o kolejności zadecydował ostatni wyścig w którym WIKTORIA przypłynęła przed PASJĄ WODNĄ.
Miejsce trzecie zajmowała załoga LOK ZEFIR na jachcie DZYNDZOŁ w składzie: Sławomir Skowron-sternik, Jacek Żydek, Adrian Skowron która wyścigi kończyła kolejno na miejscach 5, 1, 4, 3, 5.
Po wyścigach wszyscy zawodnicy mogli zjeść ciepły posiłek przygotowany przez firmę cateringową a wieczorem umówieni byliśmy na browarek i koncert zespołu BEZ PANIKI.
Muszę tutaj wspomnieć o naszym niezmordowanym Radku Stachurskim. Był jednym z organizatorów ostatniej edycji Pucharu Śląska jako v-ce komandor KSW FREGATA, ścigał się z nami w deszczu cały dzień a wieczorem wraz ze swoim zespołem raczył nas jeszcze szantową muzyczką. Radzios czy Ty się kiedyś męczysz?
Dzień drugi regat zapowiadał się bardziej pogodny, ale niestety tylko zapowiadał. W miarę upływu czasu znowu zaczął padać deszcz.
Sędzia ustalił że w drugim dniu zostaną rozegrane cztery wyścigi. Pierwsze miejsca w tym dniu w poszczególnych wyścigach podzielili między sobą Sławomir Skowron z LOK ZEFIR i Radosław Stachurski z KSW FREGATA. Nieco słabiej spisała się załoga WIKTORII, która spadła na drugą pozycje.
Podsumowując Puchar Wodnika:

I miejsce Radosław Stachurski, Anna Stachurska, Marek Stachurski na PASJI WODNEJ z KSW FREGATA Jez. Pogoria
II miejsce Michał Ignatowski, Klaudia Kąkol, Wojciech Kąkol na WIKTORII z Przystani u Siudowej Zosi Jez. Żywieckie
III miejsce Sławomir Skowron, Jacek Żydek, Adrian Skowron na DZYNDZOLE z LOK ZEFIR Jez. Pogoria

Klasyfikacja Pucharu Śląska przedstawia się następująco:

I miejsce Radosław Stachurski, Anna Stachurska, Marek Stachurski na PASJI WODNEJ z KSW FREGATA Jez. Pogoria
II miejsce Andrzej Moroński, Barbara Morońska, Krystian Bogusław POL 45 ALUMAST SAILING TEAM GRONIK (niestety nieobecny na ostatniej edycji Pucharu Śląska)
III miejsce Kazimierz Zając wraz ze swoją załogą na WIEDŹMIE z TKŻ PTTK TRAMP Jez. Pogoria

Po regatach na zwycięzców czekały puchary i nagrody rzeczowe które wręczane były przy gromkich brawach.
Przed nami kolejne regaty o Błękitną Wstęgę Jeziora Pogoria na które serdecznie zapraszamy.
Dariusz Bazyl Bałazy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto:T.Mazur