Wydarzenia Halsowanie U Bezana Żaglokultura Żaglopodróże Sylwetki
Debiuty Korespondenci Galeria Pogoria Linki Home

 

 

 

O mieście ….
Nasze miasto łączy w sobie tradycję i nowoczesność. Inwestorów przyciągają nie tylko dobre tereny inwestycyjne, ale i dogodne warunki, jakie stwarza się tu rozwojowi lokalnego biznesu. Potwierdzeniem tego jest przyznany tytuł „Gmina Fair Play” w kategorii: „certyfikowana lokalizacja inwestycji 2005”. Priorytetem działań władz samorządowych jest stworzenie dogodnych warunków uruchamiania i prowadzenia biznesu, usprawnienie ścieżki obsługi procesu inwestycyjnego oraz obsługa biznesu na najwyższym poziomie. Urząd Miejski posiada również certyfikat zgodny z wymaganiami normy PN-EN ISO 9001-2001, przyznany przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A. Dąbrowa Górnicza to miasto kontrastów. Z jednej strony potężny przemysł (Mittal Steel Poland SA i Zakłady Koksownicze „Przyjaźń), z drugiej enklawy bogatej, ciekawej przyrody. Dąbrowa posiada znakomite warunki by stać się zapleczem wypoczynkowo-rekreacyjnym regionu. To piękna, zielona i ekologiczna gmina.
 
Dobre miejsce na dobry biznes

W ofercie inwestycyjnej znajdują się atrakcyjne, korzystnie położone i dobrze skomunikowane działki o zróżnicowanych powierzchniach - od 1,4 ha, do przekraczających 258 ha. Można lokować na nich zakłady produkcyjne bądź usługowe. Nieruchomości usytuowane są w różnych punktach miasta, także na obszarze Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Atutem Dąbrowy Górniczej jest położenie i łatwy dostęp do chłonnych rynków zbytu południowej Polski oraz Północnych Moraw Republiki Czeskiej a także bliskość tzw. „szerokiego toru”, który łączy Polskę z Ukrainą, Rosją i Azją. Przez miasto przebiegają najważniejsze szlaki komunikacyjne Polski Południowej, w niedalekiej przyszłości komunikacja z innymi miastami Aglomeracji Górnośląskiej poprawi się dzięki Drogowej Trasie Średnicowej.
W ciągu najbliższych czterech lat Dąbrowa Górnicza, jako jedno z nielicznych miast w regionie w swej ofercie będzie miało szerokopasmowy Internet. Inwestycja będzie współfinansowana ze środków unijnych. Szybki i łatwy dostęp do sieci otrzymają przedsiębiorcy, jednostki dydaktyczne i kulturalne oraz odbiorcy indywidualni.
 
Dobre miejsce dla wypoczynku
 
Miasto ma wiele ośrodków kultury i nowoczesne obiekty sportowe. Hala Widowiskowo-Sportowa „Centrum” oraz aqua park Nemo-Wodny Świat z kompleksem basenów, kawiarni i grotą solną to propozycja dla tych, którzy wolą aktywnie spędzać czas, lub oglądać duże widowiska sportowe.
Na amatorów wodnego wypoczynku czekają piękne i czyste dąbrowskie jeziora. Za przeprowadzone inwestycje służące turystyce wodnej, działania promocyjne na rzecz jej popularyzowania oraz za współpracę z krajowymi i zagranicznymi organizacjami wodniackimi Dąbrowa Górnicza wraz z Klubem Turystyki Żeglarskiej „Tramp” została laureatem I edycji nagrody „Przyjaznego Brzegu”. Na terenie miasta można znaleźć wiele ciekawostek przyrodniczych, a ekologia staje się coraz ważniejszą sferą działań mieszkańców. Niedawno miasto zwyciężyło w ekologicznym konkursie „Złota miejscowość Radia Katowice”.
 
Dąbrowska przyroda
Dąbrowa Górnicza to piękna, zielona i ekologiczna gmina. Aż 4100 ha powierzchni miasta zajmują lasy, a 180 ha parki miejskie. Cztery dąbrowskie jeziora rozciągają się na obszarze 700 ha. Odwiedzający Dąbrowę Górniczą turyści ze zdumieniem odkrywają, że w mieście określanym jako przemysłowe można znaleźć tyle ciekawostek przyrodniczych.

Na terenie miasta przyrodnicy odkryli stanowiska aż pięćdziesięciu dwóch gatunków roślin chronionych. To o pięć więcej niż w... Puszczy Białowieskiej.

Na obrzeżach miasta znajduje się jedyne w Polsce stanowisko wilczomlecza pstrego. Gatunek ten jako zagrożony wyginięciem został umieszczony w polskiej czerwonej księdze roślin.
W granicach Dąbrowy Górniczej znajduje się znaczna część Pustyni Błędowskiej zwanej Polską Saharą. Pustynia stanowi największy w Europie Środkowej zespół wydm śródlądowych z roślinami przypominającymi afrykańską sawannę.

W okolicy Błędowa znaleziono stanowiska trzech gatunków zwierząt wpisanych w polską czerwoną księgę, są to: minóg strumieniowy, kropiatka i bóbr europejski.
Podziwiając dąbrowską przyrodę warto zwrócić uwagę na torfowiska, las łęgowy, bory sosnowe, buczyny, które rosną tu w formie zbliżonej do naturalnej. W dąbrowskim Parku Zielona znajduje się największe w Zagłębiu skupisko dębów. Ta potężna enklawa miejskiej zieleni obejmuje 67 ha. Kilkanaście wiekowych dębów można obejrzeć również w dzielnicy Rudy.

Atrakcją przyrodniczą są pomniki przyrody: lipy drobnolistne w dzielnicy Bugaj i Kuźniczce Nowej oraz źródła wapienno-magnezowe tzw. Wywierzyska w Strzemieszycach Wielkich. Występują tu wirki, mięczaki, skorupiaki a pstrąg potokowy ma tu naturalne tarlisko. Najstarszym drzewem ,jednym z pomników przyrody, jest lipa drobnolistna, która od 390 lat rośnie nad Białą Przemszą.

Na obszarze jednego z jezior Pogorii II występują 84 gatunki kręgowców, aż 52 z nich znajduje się pod całkowitą ochroną, 8 pod ochroną łowiecką, 10 pod ochroną rybacką oraz 2 pod ochroną okresową. W pobliżu tego akwenu żyje chroniony i okazały pająk tygrzyk paskowany.