Wydarzenia Halsowanie U Bezana Żaglokultura Żaglopodróże Sylwetki
Debiuty Korespondenci Galeria Pogoria Linki Home

 

 

 

Jakość życia.

Londyn, 18.10.2007.

 

„ W Londynie można dotknąć najwyższej jakości wszystkiego. Polityki, zarządzania finansami, sztuki, muzyki. To się wchłania i emanuje, promieniuje na nas samych i na nasze otoczenie”

Te słowa w czasie spotkania z okazji promocji książki pt. „Kulisy władzy”, wypowiedział jej autor, były premier RP Kazimierz Marcinkiewicz.

17.10.2007. Sala Ogniska Polskiego wypełniona do ostatniego miejsca. Jeszcze około dwadzieścia minut do rozpoczęcia. Organizatorzy zmuszeni są do dostawiania krzeseł. Wszyscy przyszli posłuchać pewnego bardzo sympatycznie wyglądającego człowieka. Człowiek ten siedzi przy jednym ze stolików i prowadzi miłe, luźne rozmowy z coraz to innymi ludźmi. Do stolika podchodzą ludzie starsi i młodsi, z każdym chwila rozmowy. Nie ma dystansu. Nie wyczuwa się oderwania od rzeczywistości. A przecież człowiek przy stoliku, to nie kto inny jak były premier RP Kazimierz Marcinkiewicz.

Czyli człowiek, który przez dziewięć miesięcy sprawował w Polsce najwyższą władzę. Czyli człowiek, którego ktoś wykluczyli z życia politycznego kraju. Czyli człowiek, który musiał uciekać do Londynu, żeby być daleko i żeby żyć. Czyli człowiek, taki sam jak większość z nas!

Nie będę opisywał samego spotkania. Polityka nie jest tematem naszej strony. Od polityki nie sposób też uciec. Kto jest ciekawy? Powinien przeczytać książkę. To swoisty sposób wytłumaczenia społeczeństwu. Dlaczego!? Dlaczego jedynie dziewięć miesięcy? Dlaczego z Samoobraną i Ligą Polskich Rodzin? Dlaczego nie powstał PO-PiS? Dlaczego Londyn?

Dla nas było ważne znalezienie odpowiedzi na inne pytanie. Dlaczego Kazimierz Marcinkiewicz nie przyjechał na jubileusz 25-lecia YKP Londyn? Wyjaśnienie okazało się bardzo proste! Brak czasu spowodowany obowiązkami pracy w banku. OK. Inaugurację książki pt.” Kulisy władzy” potraktowaliśmy jako świetną okazję do zainteresowania byłego premiera RP klubem, życiem żeglarskiej polonii i planami na przyszłość, w tym oczywiście priorytetowym „ Sailing in Poland”. W podarunku od nas Kazimierz Marcinkiewicz,przyjął książkę pt. Yacht Klub Polski Londyn 1982-2007.

My też otrzymaliśmy coś bardzo cennego! Otrzymaliśmy książkę „Kulisy władzy” z dedykacją „ Polskim żeglarzom zagranicznym” Kazimierz Marcinkiewicz.

Wybrałem jako wprowadzenie cytat z wypowiedzi byłego premiera. Jakość! To słowo ma naprawdę mocne znaczenie. My, żeglarze, organizatorzy,
żeglarskiej aktywności, mamy kapitalną szansę dotknąć najwyższej jakości yachtingu. Tak w sensie jego uprawiania jak i w sensie organizacji związków i stowarzyszeń żeglarskich. To ma w nas wniknąć i w przyszłości emanować, promieniować. To ma poprawić jakość w polskich realiach. Tylko Ci, którzy dzisiaj w Polsce siedzą w organizacji naszego sportu i uważają się za nieomylnych, muszą zacząć się od nas uczyć.
Taką naukę wyniosłem z tego spotkania. Ta nauka i poznanie wspaniałego człowieka, byłego premiera RP Kazimierza Marcinkiewicza jest wartością samą w sobie.

Zachęcam do czytania wszystkich książek, choć to dzisiaj nie modne i nie na topie.

Tomasz Bezan Mazur