Wydarzenia Halsowanie U Bezana Żaglokultura Żaglopodróże Sylwetki
Debiuty Korespondenci Galeria Pogoria Linki Home

 

@Bezan

 

 

Rok Władysława Wagnera, mocny akcent w Dąbrowie Górniczej.

 

Londyn 2012.10.10.

 

Bardzo brakuje mi jeziora Pogoria I! Tęsknota za niepowtarzalnym klimatem miejsca, ludźmi i widokami potęguje się oczywiście z chwilą przylotu do Polski. Jest to chyba normalne, bo właśnie tam spędziłem kilkanaście kapitalnych lat, z którymi wciąż łączą mnie dobre wspomnienia. Dlatego gdy tylko pojawia się okazja, by włączyć się w żeglarskie życie jeziora, robię to z przyjemnością i zaangażowaniem. Traktując jako chwilowy powrót do tamtych kapitalnych czasów.

 

W tym roku nadarzyła się wyjątkowa okazja do przypomnienia o Pogorii ! w środowiskach społeczności żeglarskiej kraju i na całym świecie. Wszystko za sprawą daty 15stego września.

Tego dnia do Gdyni wpływał jacht Zjawa IV, kończąc symbolicznie pierwszy w historii Polski rejs wokółziemski. Ponadto w dniu tym wypadała okrągła rocznica śmierci żeglarza-harcerza z kraju nad Wisłą.

 

 

Natomiast w naszym mieście na akwenie Pogoria I, miały się właśnie 15-stego wrzenia odbyć regaty żeglarskie. Była to kolejna edycja Pucharu Pogorii, organizowana przez niezwykle przyjazny Klub Żeglarski LOK Zefir. Ogniwem łączącym wszystkie wydarzenia okazał się oczywiście niezastąpiony Jurek Knabe. Postać na Pogorii doskonale znana i ciesząca się sympatią. Sporo w przeszłości zrobiliśmy razem, a jak pokazuje doświadczenie, są to solidne podwaliny na kolejne działania. Jeszcze w Londynie otrzymałem proporzec obchodów roku Władysława Wagnera i prośbę by zaakcentować to wydarzenie w Dąbrowie Górniczej.

 

Zaraz po przylocie skontaktowałem się ze Sławikiem Skowronem Komandorem Klubu LOK Zefir i w zwięzłych sławach wyłuszczyłem całą sprawę. Żeglarz zrozumie żeglarza w mig i po chwili mieliśmy umówione szczegóły. Otóż regaty Pucharu Pogorii edycja III organizowana przez klub Zefir, akcentować będą obchody Roku Władka Wagnera! Na maszcie podniesiony zostanie proporzec, a przed startem wygłoszona będzie informacja o tym właśnie wydarzeniu przez redakcje Pogoria.org.

 

 

Brawo Ula, brawo Sławek, brawo LOK Zefir!!! Relacje z regat opisała szczegółowo naczelna Pogoria.org, dlatego nie chciałbym się powtarzać. Trzeba jednak podkreślić, że organizatorzy spisali się świetnie. Kapitalna żeglarska pogoda pozwoliła na rozegranie pełnych pięciu wyścigów. Wiatr i słońce spowodowało, że dopisywały humory i apetyt. Nikt nie wyszedł jednak głodny! Potężny gar wyśmienitego żurku gotowanego tradycyjnie nad ogniskiem, a ponadto kiełbaski i kaszanki z rusztu smakowały wyśmienicie. Znowu uśmiechnięte twarze i entuzjazm w oczach. Sama kwintesencja żeglarskiej zabawy i zdrowej rywalizacji na wodzie. Kochani stworzyliście kapitalną atmosferę, byłem niezwykle szczęśliwy, że mogłem to wszystko zobaczyć i uczestniczyć.

 

 

Włączenie się Klubu LOK Zefir, do międzynarodowych obchodów Roku Władysława Wagnera spowodowało, że Dąbrowa Górnicza i jezioro Pogoria I, ponownie zagościła w mediach wodniackich na świecie. Kilka dni po regatach pojawiły się na stronach internetowych bardzo dobre komentarze o samym akwenie i organizatorach. Na co zresztą żeglarze z Zefira z pewnością zasłużyli.

 

<<< Regaty o Puchar Pogorii 2012 i rocznica śmierci Władysława Wagnera >>>

<<< http://wladekwagner.com/ >>>

 

Pokazuje, to że wciąż jest niesamowity niewykorzystany potencjał w postaci żeglarzy z kraju i zagranicy przychylnym naszemu miastu i wodzie. Obserwując reakcję ludzi i komentarze na temat Pogorii, śmiem twierdzić, że nadchodzi najwyższy czas na organizację kolejnej dużej imprezy o charakterze międzynarodowym. Druga edycja Regat Polsko-Polonijnych w Dąbrowie Górniczej?! Dlaczego nie!

 

Rok Władysława Wagnera ciągle trwa. Wciąż odbywają się różne imprezy wchodzące generalnie w skład obchodów. Będziemy o tym na bieżąco informować. Niemniej jednak, jedna z inicjatyw powinna nas żeglarzy z Dąbrowy mocno zainteresować. Organizatorzy Roku Wagnera zaapelowali do wszystkich klubów żeglarskich o posadzenia dębów poświęconych pamięci znakomitego polskiego żeglarza. Dąbrowa Górnicza to przecież Dębowe Miasto!!! Uważam, że nie powinno zabraknąć w naszym mieście drzewa poświęconego pierwszemu żeglarzowi polskiemu, który zamknął ziemski krąg pod żaglami. Ideom zainteresowały się już władze Miasta, a my jako portal żeglarski promujący region, na pewno dołożymy wszelkich starań by wiosną dąb Władka zapuścił korzenie nad brzegami jeziora Pogoria.

 

Z serdecznymi podziękowaniami dla Zarządu Klubu Żeglarskiego LOK Zefir.

 

Tomasz, Bezan, Mazur.