Wydarzenia Halsowanie U Bezana Żaglokultura Żaglopodróże Sylwetki
Debiuty Korespondenci Galeria Pogoria Linki Home

 

 

 

 

 

“Wojtek – the bear that went to war” –
londyńska premiera filmu w Riverside Studio.

 

Wieczorem 15 listopada w londyńskim Riverside Studio odbyła się premiera filmu „Wojtek – the bear that went to war” by Will Hood. Jest to film dokumentalny opowiadający historię żołnierzy z 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii, II Korpusu Polskiego, którym w trudach wojennych towarzyszył niedźwiedź brunatny odkupiony od lokalnych kłusowników w Iranie. Kłusownicy zabili samicę i zabrali maleńkiego niedźwiadka, którego odsprzedali za niewielką ilość pieniędzy i trochę prowiantu. Niedźwiadek nazwany został Wojtek i towarzyszył swoim opiekunom w czasie długich miesięcy walk. Brał udział w bitwie o Monte Cassino i przeszedł cały szlak bojowy aż w końcu dotarł do Szkocji, gdzie po rozwiązaniu jednostki został oddany do ogrodu zoologicznego w Edynburgu. Zakończył swój żywot w wieku 21 lat ale przedtem stał się członkiem społeczności lokalnej.

Film „Wojtek – the bear that went to war” opowiada o życiu niedźwiadka, który wychowywany był przez ludzi i żył z nimi przez wiele lat przez co nauczył się ludzkich zwyczajów. Pił z butelki, pali papierosy i mocował się z żołnierzami w zapasach. Film zawiera wiele zdjęć i filmów archiwalnych ale również wspomnienia osób, których los połączył razem z niezwykłym niedźwiadkiem. Z opowieści dowiadujemy się jak wielką rolę w życiu kompanii odgrywał Wojtek i jak bardzo zżył się on z ze swoimi opiekunami. Publiczność zgromadzona w kinie wybuchała śmiechem, kiedy żołnierze walczyli o wpisanie Wojtka na stan kompanii i szlochała, kiedy trzeba było podjąć decyzję, co z nim zrobić, gdy w Szkocji już nikt nie mógł się nim opiekować.

 

Przez większą część filmu poznajemy losy Wojtka i razem z nim wracamy myślami do wydarzeń wojennych. Los niedźwiadka staje się symbolem losów setek żołnierzy generała Andersa, którzy walczyli w II Korpusie Polskim a po zakończeniu wojny musieli pozostać na emigracji gdyż nowy układ polityczny w Polsce uniemożliwiał mi powrót do rodzinnych stron przez długie lata. Tak samo jak oni Wojtek walczył o Monte Cassino i jak oni już nigdy nie wrócił do rodzinnych stron.

Po projekcji rozległy się gromkie brawa. W ten sposób dwustu zgromadzonych gości wyraziło swój podziw i wdzięczność dla twórców filmu, którzy wyszli na scenę i rozmawiali ze zgromadzonymi wielbicielami Wojtka. Dużym zaskoczeniem dla wszystkich zgromadzonych w audytorium był moment, kiedy jedna z dziewcząt, siedząca na widowni, poprosiła czy może wyjść i zaśpiewać napisaną przez siebie piosenkę. Organizatorzy nie sprzeciwili się a publiczność oklaskiwała spontaniczną artystkę.

Po rozmowie z twórcami filmu goście spotkali się w restauracji na poczęstunku przygotowanym przez producentów filmu.

Film „Wojtek – the bear that went to war” miał swoją światową premierę 22 października w Leipzig w Niemczech i będzie emitowany niedługo w BBC oraz 22 listopada w TVP 2 o godzinie 22:50.

Więcej informacji o filmie można znaleźć na stronie http://www.wojtekfilm.com/

Informacja ważna dla wszystkich, którzy nie mogą obejrzeć filmu w TVP 2. Już wkrótce, zaraz przed świętami Bożego Narodzenia, film będzie dostępny na DVD, ale już teraz można zapisać się na DVD na stronie http://animalmonday.co.uk/shop.php

Agnieszka Mazur

Londyn 16 listopad 2011