Wydarzenia Halsowanie U Bezana Żaglokultura Żaglopodróże Sylwetki
Debiuty Korespondenci Galeria Pogoria Linki Home

 

 

Rekord Guinnessa i pożegnanie Fryderyka.

 

W ubiegłą niedziele w St. Katharine’s Dock, zaraz obok symbolu miasta Londyn czyli mostu Tower Bridge, zebrała się załoga statku STS Fryderyk Chopin wystrojona w narodowe stroje aby w towarzystwie członków Zespołu Pieśni i Tańca Tatry oraz wielu przyjaciół, znajomych jak i przypadkowych przechodniów pobić rekord Guinnessa w tańcu narodowego tańca polskiego Polonez poza granicami Polski.

Na wezwanie organizatorów imprezy odpowiedziało bardzo wiele osób w tym YKP Londyn i portal Pogoria.org. Informowaliśmy o wizycie żaglowca, programie imprezy, zmianie miejsca postoju oraz smi czynnie włączyliśmy się w samą próbę bicia rekordu. Jak się okozało pobicie tego rekordu dla londyńskich polonusów było tak jak przysłowiowe zjedzenie bułki z masłem.

Ponad 300 osób wzięło czynny udział w tańcu, który wspaniale poprowadzili załoganci F.Chopina.

Po tym historycznym wyczynie załoga została zabrana autokarem na pokład żaglowca gdzie pojechaliśmy żeby pożegnać się z odpływającymi do Polski dzielnymi żeglarzami, którzy przez trzy miesiące z wielkim poświęceniem ale chyba i z radością reprezentowali nasz kraj w ponad 20 europejskich portach.

Lekko zaziębiony kapitan ucieszył się z naszej wizyty i pomimio wielu zajęć przed wypłynięciem z portu znalazł chwilkę aby z nami zamienić słówko w saloniku i zaprosił nas do uczesniczenia w kolejnych rejsach żaglowca.

Życzymy załodze, Kapitanowi i samemu żaglowcowi wielu mil żeglugi w pomyślnych wiatrach.

Żaglowiec odpłyną do Gdyni aby wyruszyć na Karaiby z uczestnikami Szkoły pod Żaglami pod dowództwem Krzysztofa Baranowskiego.

Tak zakończyła się 10-cio dniowa wizyta Chopina w Londynie.

 

Powodzenia!

Bramreja

Londyn, 16.09.2010

foto: T.Mazur, A.Mazur, K.Ratnicyn