-------------------- ----------------------------------

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prawdziwe okoliczności śmierci Tomka Lewandowskiego

 

     Muszę naprawić swój błąd, ponieważ byłem pierwszym, który rozesłał nierzetelną informację zaczerpnięta w pośpiechu ze strony internetowej Panama Guide. Niestety stała się ona dla wielu w Polsce  informacją żródłową, powtarzaną następnie przez kolejne media.

     Otrzymałem obecnie dokładniejszą  informację od naocznego świadka – czyli Beaty Lewandowskiej, która zupełnie słusznie uznaje, że poprzednia wiadomość deprecjonuje i stawia w niekorzystnym świetle jej ś.p. męża:

 

„Tomek nie był człowiekiem, który wzywa pomocy, Tomek stawał z problemem twarzą w twarz i go rozwiązywał... I tak właśnie było i tym razem, Tomek naprawiał autopilota, bo mieliśmy tylko sterowanie ręczne, (które też zresztą Tomek naprawił jakąś godzinę wcześniej), i w tym momencie ... "to wszystko" sie wydarzyło.
Pomoc wzywana byla dla ratowania życia Tomka, (nasza pozycja w trakcie wzywania pomocy: 09*40"71 N 79*38"25W)

W momencie kiedy próbowaliśmy podtrzymać akcje serca, spojrzałam na monitor i zobaczyłam że coś jest nie tak, złapałam za koło sterowe i poczułam, że nie mamy sterowania....
Ważne jest dla mnie, żeby ta informacja została zmieniona, Tomek nie był osobą, która wezwałaby pomoc bo stracila sterowanie, Tomek nie był niedzielnym żeglarzem.... Tomek wiedział co robi.”

 

Proszę bardzo redaktorów i webmasterów o zamieszczenie tego sprostowania. Będzie to najlepsza forma przekazania kondolencji dla Rodziny i godnego uczczenia pamięci naszego znakomitego żeglarza.

 

Jerzy Knabe                                    Londyn, 16 lipca 2012

 

 

 

Tomasz Lewandowski zmarł na pokładzie swojego jachtu LUKA

 

W drodze z Cartageny do Panamy, w piątek, trzynastego lipca, wkrótce po północy, w okolicy panamskiej Isla Grande z sy. LUKA wezwana została pomoc w następstwie awarii steru. Na pokładzie, obok prowadzącego jacht Tomka, była jego żona Beata i czworo pasażerów. W trakcie tego incydentu Tomasz doznał ataku serca i zmarł. Miał zaledwie 52 lata.

 

Tomasz Lewandowski pochodzi z Iławy. Zapisał się w historii żeglarstwa światowego jako szósty żeglarz, który opłynął świat samotnie, non-stop i „pod włos’, czyli w kierunku na zachód. Nikt po nim nie podjąl jeszcze kolejnej próby. Jego poprzednicy to: Chay Blyth (1971), Philippe Monet (1989), Mike Goldberg (1994), Jean Luc Van Den Heede (2004) i Dee Caffari (2006. Jest pierwszym Polakiem w tym gronie. W roku 2008 został nagrodzony Srebrnym Sekstantem.

Trasa prowadziła z portu Ensenada w Meksyku przez Pacyfik, wzdłuż wybrzeży północnej Australii., mijając przylądek Dobrej Nadziei i Horn. Po 391 dniach i 20,5 godzinach żeglugi oraz pokonaniu 28 710 mil morskich kpt. Tomasz Lewandowski powrócił do macierzystego portu Ensenada. Jego historyczny rejs (w towarzystwie równie słynnego jak on sam, psa Wacka) miał miejsce od 6 marca 2007 do 1 kwietnia 2008, na tym samym jachcie Mikado 56 LUKA.

 

Żeglarstwo polskie poniosło wielką stratę. Kondolencje dla rodziny.

Odpłynął Tom do Hilo...

 

Jerzy Knabe Londyn, 14 lipca 2012

 

 

stat4u