-------------------- ----------------------------------

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolejne sukcesy naszych pogoriańskich żeglarzy

czyli wyniki generalne Pucharu Śląska 2012 i Match Racingu w klasie Omega

 

 

 

Sezon żeglarski 2012 na Pojezierzu Dąbrowskim niedługo się zakończy, ale sukcesy naszych żeglarzy na pewno będą rozgrzewać nasze serca radością przez długie zimowe wieczory. W tym roku na wodach Pojezierza Dąbrowskiego rozegrane zostało wiele regat żeglarskich a nasi żeglarze przez cały rok rywalizowali na różnych akwenach w najbardziej prestiżowych regatach w Polsce. Specjalnością naszego dąbrowskiego żeglarstwa jest klasa Omega i to w tej klasie odnosimy największe sukcesy i od kilku lat nasi żeglarze nadają kształt czołówce Pucharu Polski w klasie Omega Standard. Do tej chwili nasze największe nadzieje pokładaliśmy w załodze z klubu KSW Fregata ale jak się okazuje lata treningów i występów regatowych nie poszły na marne i inne załogi z naszej Pogorii I stają na podium.

W tegorocznej edycji Pucharu Polski nasze załogi uplasowały się ostatecznie na pozycjach 3,4 i 5:

 

1

AZS Uniwersytet Ekonomiczny Kraków

Pacanowski Marcin

Pacanowski Artur
Ososiński Michał

2

LKŻ Sława

Łukowski Wojciech

Długaszewski Zbigniew
Jaworski Daniel

3

KSW Fregata

Stachurski Radosław

Siuliński Krzysztof
Stachurski Marek

4

KSW Hutnik Pogoria

Bałazy Dariusz

Kominek Adam
Pałka Dawid

5

KW LOK Zefir

Skowron Sławomir

Skowron Urszula
Skowron Adrian

 

Wspaniale wypadła załoga jachtu AQUADUO z KSW Hutnik w Pucharze Śląska i w ostatecznej klasyfikacji wywalczyła Mistrzostwo Śląska w klasie Omega Standard. Na trzecim miejscu uplasowała się kolejna załogo z Pogorii I Sławek Skowron z klubu KW LOK Zefir a na piątym miejscu Wodna Pasja z KSW Fregata.

 

REGATY O PUCHAR PREZYDENTA CHORZOWA - film YouTube

Żeglarzom sprzyjały nie tylko wiatry - Moris Chorzów - relacja z regat

1 Bałazy Dariusz POL 161 Aquaduo KSW "Hutnik" Pogoria
2 Cieślak Jarosław POL 200 Piotruś Pan KW "Enif" Częstochowa
3 Skowron Sławomir POL 134 Aventia KW LOK "Zefir" Dąbrowa G.
4 Tomanek Artur POL 171 Siwy Dym GYC "Szkwał" Jastrzębie Zdr.
5 Stachurski Radosław POL 149 Wodna Pasja KSW "Fregata" Dąbrowa G.

 

Jak się okazuje pogoriańscy żeglarze już znajdują swoje miejsca w załogach spoza naszego akwenu i tym samym podnoszą swoje kwalifikacje i zdobywają nowe doświadczenia. Doskonałym przykładem na to jak wysoką klasę reprezentują nasi żeglarze jest udział naszego kolegi Adama Kominka w regatach Omega Match Cup gdzie w załodze Sky Sail wywalczył trzecie miejsce w dniach 21-23 września 2012 w Mistrzostwach Polski w formule Match Racing w kl. Omega. Tym samym załoga Sky Sail wywalczyła Mistrzostwo Polski w Match Racingu w klasyfikacji generalnej.

 

 

 

 

 

Nasze Pojezierze Dąbrowskie jest dzięki żeglarzom coraz bardziej znane i rozpoznawalne wśród żeglarskiej braci. O naszych akwenach pisał miesięcznik Żagle i magazyn Wiatr. Nasi żeglarze startują w regatach w całej Polsce i korzystają z dofinansowania Urzędu Miasta czym przyczyniają się od promocji naszego miasta i naszych jezior. Już od kilku lat na wodach jezior Pogoria rozgrywane są prestiżowe regaty w klasie Omega w tym Puchar Polski i Puchar Śląska. Infrastruktura i zaplecze turystyczne miasta Dąbrowa Górnicza rozwija się z roku na rok przez co miasto może zapewnić lepsze warunki przybywającym na żeglarskie imprezy zawodnikom i ich przyjaciołom. To właściwy kierunek rozwoju regionu a przez sukcesy naszych żeglarzy nowy wizerunek Dąbrowy Górniczej będzie właściwie propagowany w Polsce. Może nadszedł czas na podniesienie poprzeczki i wyznaczenie nowych celów? Chyba już czas zaprezentować nasze żeglarskie możliwość w Europie na arenie międzynarodowej? Oczywiście potrzebni są do tego właściwi ludzie i długoterminowe projekty, ale na pewno takie aspiracje Dąbrowa Górnicza mogłaby sobie postawić już w tej chwili i spróbować je realizować.

Gratulujemy wszystkim żeglarzom wspaniałej sportowej rywalizacji, wspaniałej zabawy i wszystkich mniejszych i większych sukcesów.

Z żeglarskim Ahoj!

Agnieszka Mazur

Foto: arch.D.Bałazy , A.Mazur

 

 

 

 

stat4u