-------------------- ----------------------------------

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

REJS KANDYDACKI POD ŻAGLAMI

 

W poniedziałek, 23 września, przyszli studenci wojskowi pierwszego rocznika Akademii Marynarki Wojennej powrócą z rejsu kandydackiego na ORP „Iskra”. To dla nich pierwsze zetknięcie z morskim żywiołem. W czasie dwutygodniowej „kandydatki” odbyli rejs po Bałtyku Południowym, odwiedzili porty w Świnoujściu i Kołobrzegu. Wcześniej przechodzili okres szkolenia podstawowego, gdzie uczyli się regulaminów, musztry i posługiwania sprzętem wojskowym.

 

ORP „Iskra” wejdzie do portu o godz. 10:00.

Zgłoszenia dziennikarzy do wejścia do Portu Wojennego

przyjmuje rzecznik prasowy AMW kmdr por. Wojciech Mundt

do poniedziałku, 23 września, do godziny 09:00

rzecznik@amw.gdynia.pl tel.: 58 626 28 21 lub 694 476 492

 

 

 

Po odbyciu szkolenia podstawowego, przyszli studenci wojskowi zawsze biorą udział w rejsie kandydackim. Rejs rozpoczął się w poniedziałek 9 września. To jest ich pierwsze zetknięcie z faktyczną służbą na morzu i ostatni test jaki muszą przejść, aby zostać podchorążymi. Marzą aby zostać oficerami Marynarki Wojennej RP. Przeszli już selekcję podczas rekrutacji oraz szkolenie podstawowe. Teraz mogli doświadczyć z czym wiąże się służba na okrętach polskiej Marynarki Wojennej w trudnych warunkach morskich. W czasie rejsu kandydackiego przeszli szkolenie marynarskie w systemie wacht morskich. Przyszli studenci wojskowi zapoznali się z Regulaminem Służby Okrętowej (RSO), pełnili wachty morskie na stanowiskach marynarskich, poznali podstawy obsługi urządzeń okrętowych, a także uczestniczyli w alarmach okrętowych. W czasie rejsu ORP „Iskra” zawinęła do portów w Kołobrzegu i Świnoujściu, co pozwoliło podchorążym zapoznać się ze specyfiką wejścia do tych portów, a także obserwować procedury jakie trzeba zachować podczas tego typu manewrów. Po powrocie czeka ich okres przygotowania do przysięgi, którą złożą 26 września o godzinie 12:00. Uroczystość odbędzie się po raz drugi w historii uczelni na rynku w Pucku.

Rejsy kandydackie organizowane są co roku w ramach szkolenia przygotowawczego do studiów w Akademii Marynarki Wojennej. Poprzez złożenie przysięgi wojskowej podchorążowie kończą tzw. „unitarny” okres szkolenia i za kilka dni rozpoczną już profesjonalne studia w Akademii Marynarki Wojennej. W tym roku uczelnia przyjęła na studia wojskowe 20 osób, gdyż tyle otrzymała miejsc. Wśród uczestników szkolenia podstawowego są 2 panie.

 

stat4u