-------------------- ----------------------------------

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                       Sy Kpt. Wagner płynie po Mississippi

 

Rejs śladami wielkich Polaków w Ameryce - zapowiadana wyprawa na sy Kpt.Wagner już wyruszyła i jest na pierwszym odcinku podróży. Właśnie z położonym masztem spływa kanałami i rzekami USA z Chicago do Nowego Orleanu. Cały szlak to Chicago – St. Louis – Memphis – New Orleans – Tampa – Miami -Savannah – Norfolk – New York – West Point – Buffalo – Toronto – Chicago. Amerykanie nazywają go Great Loop czyli Wielką Pętlą. Trasa wyprawy liczy 5,5 tys. mil morskich czyli ponad 9 tys. Kilometrów. Dlatego oficjalna nazwa ekspedycji to GREAT LOOP POLONIA 2014.

 

Jest to kolejne autorskie przedsięwzięcie kapitana Andrzeja W. Piotrowskiego, polskiego żeglarza zamieszkałego od lat w Chicago.To postać znana polskim żeglarzom i w kraju i zagranicą. Jest Amerykaninem polskiego pochodzenia, tak samo jak poszukiwani przez jego wyprawę polscy bohaterowie zasłużeni w powstawaniu, obronie i budowie Stanów Zjednoczonych.

 

Wiadomo powszechnie, że tacy byli i było ich wielu. Nazwiska Pułaski i Kościuszko znane są wszystkim Amerykanom, nie tylko tym pochodzącym z Polski. Ale wielu jest znanych już tylko badającym ten temat historykom. Ilu jest jeszcze nieznanych? Wprowadzeniem do tej idei jest wydana i ‘wodowana’ w Chicago na uroczystm Bankiecie Pożegnalnym broszura pod tytułem „Tracing Polish Heroes in America.”

Bankiet był punktem startowym ekspedycji. Jako Gość Honorowy uczestniczył w nim syn kapitana Władysława, Michael Wagner. Został nie tak dawno odnaleziony przez działaczy żeglarskiej Polonii w Ameryce Północnej a konkretnie przez kapitana Zbigniewa Turkiewicza z Toronto. Ponieważ Michael nie był uczestnikiem wydarzeń „Roku Wagnera 2012”, swój udział w spotkaniach z polskimi żeglarzami przeżywał ze znacznym wzruszeniem. Jego ojciec budujący stocznię w Puerto Rico to typowy przykład Polaka poszukiwanego przez wyprawę a nazwa jachtu ma swoją zamierzoną wymowę.

Uczestnicy rejsu odwiedzą duże skupiska polonijne i miejsca, w których Polacy dokonali znaczących osiągnięć. Planowane są nie tylko spotkania z Polonią amerykańską, ale również z mieszkańcami tych miejscowości. Celem jest przypomnienie i podkreślenie udziału Polaków w historii tych miejsc i wykazanie jak wiele Ameryka zawdzięcza Polakom. Celem jest też pokazanie światu jak wielki wkład w budowę i rozwój Stanów Zjednoczonych mieli i nadal mają przybysze i emigranci z Polski.

Nad Mississippi nasz rodak, Rudolf Modrzejewski (syn Heleny Modrzejewskiej, aktorki odnoszącej ogromne sukcesy w Ameryce) wybudował kilka mostów, funkcjonujących do dziś. W Nowym Orleanie jest cmentarz polskich żołnierzy walczących w wojnie secesyjnej, Savannah - to miejsce śmierci generała Kazimierza Pułaskiego, W miejscu twierdzy Fort West Point zbudowanej przez Tadeusza Kościuszko znajduje się obecnie West Point, najsłynniejsza amerykańska akademia wojskowa.

 

Przykłady takie można mnożyć, wiele z tych znanych już miejsc odwiedzą uczestnicy ekspedycji. Najciekawsze jednak jest to, czego jeszcze nie znamy a może zostanie odkryte podczas rejsu sy Kpt Wagner. Sukces zależy również od osobistego zaangażowania wielu ludzi, którzy może mają jakieś wiadomości, rodzinne powiązania, pamiątki... Ludzi spotykanych po drodze; a może i tych, którzy przeczytają gdzieś o tej niezwykłej wyprawie, dadzą znać... Dla zainteresowanych istnieją także możliwości dołączenia się do załogi jachtu na któryś z jej etapów. Okazja jest wielka i niepowtarzalna. Mail do kapitana Piotrowskiego: panmesa(at)aol.com

Zasługi Polaków w budowie dzisiejszej potęgi USA są liczne i znaczące, ale nie potrafimy ich wykorzystać tak jak inne nacje. Podkreślenie naszego udziału w tworzeniu tego najważniejszego mocarstwa na świecie może sprawić wiele dobrego dla Polonii i Polski.

Hasło Great Loop Polonia dostarcza już przez internet wiele więcej informacji o wyprawie. Jej przebieg jest notowany na bieżąco na stronie http://greatlooppolonia.wordpress.com/

 

Jerzy Knabe 4 lipca 2014

YKP Londyn