Wydarzenia Halsowanie U Bezana Żaglokultura Żaglopodróże Sylwetki
Debiuty Korespondenci Galeria Pogoria Linki Home

 

 


Fiodor Koniukow , znany rosyjski żeglarz i eksplorer, wystartował w piątek 12 października 2007 przed południem z portu Falmouth w UK do samotnego rejsu nonstop do portu docelowego Albany w zachodniej Australii. Koniukow mieszkał ostatnio w Falmouth, gdzie stał się znaną postacią wśród mieszkańców z racji trzymiesięcznych przygotowań jachtu do podróży.

Start nastąpił z basenu koło Muzeum Morskiego a kibice pożegnali Fiodora odpływającego, na 27 metrowym jednokadłubowym jachcie „Alye Parusa”, w liczący 12,5 tysiąca mil rejs, który planuje zakończyć w grudniu br. O godzinie 13 GMT odnotowano jego przejście koło Lizzard Point i wkrótce potem, pomimo 32 metrowej wysokości masztu, rozpłynął się we mgle.


Jest to dla niego próba generalna przed zamierzonym opłynięciem, też solo i nonstop dookoła Antarktydy w przyszłym roku. Start w styczniu 2008. Będzie to następna próba generalna: - Popłynie jako ‘forlaufer’ aby ustanowić pierwszy rekord trasy dookoła Antarktydy, po której na przełomie lat 2009/10 będą się ścigać uczestnicy pierwszych regat o „Puchar Antarktydy”.

Fiodor nie jest nowicjuszem. Ma za sobą imponujące osiągnięcia: Cztery okrążenia kuli ziemskiej jachtem, samotny rejs na wiosłach przez Atlantyk; jest zdobywcą Everestu i obu biegunów – a to wcale nie wszystko co zdziałał w swoim 56 letnim życiu... Jest bardzo wysoko ceniony w środowisku światowych wyczynowców i napewno będzie o nim głośno w związku z jego aktualnymi zamierzeniami.

Jerzy Knabe Londyn 12.10.2007