Wydarzenia Halsowanie U Bezana Żaglokultura Żaglopodróże Sylwetki
Debiuty Korespondenci Galeria Pogoria Linki Home

 

 

 

 

SEZON ROZPOCZĘTY

Dnia 24.05 na jeziorach Pogoria I i III, odbyły się pierwsze regaty o Puchar Pogorii. Cykl ten stał się tradycją nierozerwalnie związaną z tymi akwenami. Są rozgrywane w klasie Omega, pod patronatem Prezydenta miasta Dąbrowy Górniczej, który wraz z radnym ds. sportu i rekreacji wręczają zwycięzcą nagrody.
Sama idea Pucharu Pogorii wzięła się przede wszystkim z chęci zacieśnienia stosunków między klubami żeglarskimi, których na Pogorii zostało zaledwie pięć: KSW Hutnik, KSW Fregata, PTTK Tramp, KW Zefir i Yacht klub Pogoria III. Naturalnie kluby z innych akwenów są również mile widziane i zapraszane do uczestnictwa w imprezie. Jeśli chodzi o formę organizacji samych regat to wygląda to tak: Puchar Pogorii składa się z pięciu cząstkowych edycji, rozgrywanych w ciągu całego sezonu. Każdy z poszczególnych etapów jest organizowany przez inny klub. Załogi podczas kolejnych wyścigów zbierają punkty do klasyfikacji generalnej. Po zakończeniu ostatnich regat, zdobyte punkty są sumowane i na tej podstawie przyznawane są kolejne miejsca. Ostatni etap to także wizyta Prezydenta nad naszymi pięknymi jeziorami, rozdanie nagród i wspólne szantowanie.
Pierwsza edycja w tym roku odbyła się w PTTK Tramp. Wzięło w niej udział dwanaście załóg, a wśród nich nieśmiertelna Wiedźma z Kaziem Zającem za sterem, niestety zabrakło chłopców pływających na Ursie, z powodu innych ważnych zawodów.
Godzina 10.00 już wszystkie żaglówki gotowe i otaklowane stoją przy kej klubu. Słychać dobrze znany dźwięk trzepoczących na wietrze żalgli i rozmowy żeglarzy tłoczących się przy tablicy ogłoszeniowej, dyskutujących o trasie i pogodzie przewidzianej na dziś, na która nie można było narzekać, znając nasze kochanie jezioro. Sędzia Maciej Krajewski rozstawia boje i linie startu. Gdy wszystko jest już gotowe czas na zebranie ze sternikami. Po objaśnieniu i omówieniu planu regat przyszedł czas na upragniony pierwszy start. Załogi walczyły zacięcie, był to również sprawdzian dla łodzi i możliwość wyłapanie tego, co należy poprawić do następnej edycji. Pierwsze miejsce zajęła załoga z KSW Fregata, drugie Yacht Klub Pogoria III, a trzecie KW Zefir, ale nic nie jest przesądzone i każdy ma szansę na uściśnięcie dłoni Prezydenta. Jak wiadomo pływanie ma taką dziwną właściwość, że człowiek staję się głodny jak tylko zejdzie z wody. I tutaj ukłon w stronę organizatorów, którzy zapewnili wszystkim obecnym napełnienie żołądków. W tak zwanym międzyczasie gościliśmy stałego bywalca pogoriańskich imprez, Dziennik Zachodni, na łamach którego ukazały się zdjęcia i kilka ciepłych słów, o żeglarstwie dąbrowskim, które wbrew wszelkim prawom nie ma zamiaru zaniknąć.
No ale te regaty to już miłe wspomnienie i punkty w klasyfikacji, teraz czas zając się niedociągnięciami przygotowaniami, bo następna edycja zbliża się wielkimi krokami. Tak to już 28 czerwca. Tym razem gospodarzem będzie KW Zefir. Do zobaczenia więc…

 

Z żeglarskim pozdrowieniem
Marta Trzcionka

 

 

fotki udostępnił nam kol. Dariusz Bałazy z KSW Hutnik.
Dziękujemy.