Wydarzenia Halsowanie U Bezana Żaglokultura Żaglopodróże Sylwetki
Debiuty Korespondenci Galeria Pogoria Linki Home

 

 

Ponownie witam wszystkich czytelników Pogoria.org

Jako stały korespondent portalu, śpieszę donieść że:

W minioną sobotę 23.08.2008 na Jeziorze Pogoria I odbyła się piąta,ostatnia w tym roku edycja Pucharu Pogorii.
Organizatorem tej edycji regat był klub KSW FREGATA. Wystartowało sześć załóg, które do ostatniej chwili mogły zmienić swoją pozycję w klasyfikacji generalnej.
Oficjalne rozpoczęcie regat odbyło się o godzinie 10.00 i po omówieniu trasy start do regat przewidziano wstępnie na godzinę 11.00
W drodze na linię startu najmłodsza stażem załoga KSW HUTNIK strzeliła wywrotkę. Dzięki przemyślanym działaniom załogi i pomocy łodzi asekuracyjnej zabezpieczającej regaty w krótkim czasie gotowi byli stanąć ponownie na lini startu.
Z uwagi na bardzo kapryśny w tym dniu wiatr, regaty rozgrywane były na trasie „śledź” co umożliwiało szybką korektę trasy przez komisję sędziowską.
Podczas regat nie obyło się również bez przygód. W trzecim wyścigu załoga z LOK ZEFIR płynąc na drugiej pozycji, przed samą linią mety złamała płetwę sterową. Nie poddali się i linię mety przekroczyli sterując pagajem, lecz ich pozycja w tym wyścigu nieco się zmieniła.
Od pierwszego sygnału startowego zdecydowanym faworytem regat był Radosław Stachurski na jachcie NUTA wraz ze swoją etatową załogą w składzie Anna Stachurska i Marek Stachurski. Płynąc na swoich nowych żaglach wygrał wszystkie pięć wyścigów i całe regaty. Miejsce drugie zajęła załoga z LOK ZEFIR w składzie Sławomir Skowron-sternik, Jacek Żydek-załoga, Adrian Skowron-załoga, która też zaprezentowała nam swoje nowe żagle z okazałym logiem. Jacku, cieszymy się z Twojego powrotu na regatową trasę po tak długiej przerwie.
Miejsce trzecie zajęła załoga z KSW HUTNIK na jachcie AQUADUO w składzie Dariusz Bałazy-sternik, Adam Kominek-załoga, Krzysztof Duszuk-załoga.
Regaty te były podsumowaniem całego cyklu regat o Puchar Pogorii 2008r
Najlepszą załogą po pięciu edycjach Pucharu Pogorii 2008r okazała się załoga NUTY z KSW FREGATA w składzie Radosław Stachurski ,Anna Stachurska,Marek Stachurski
Miejsce drugie zajęła nieobecna na ostatniej edycji załoga DZYNDZOŁA z JK POGORIA III w składzie Rafał Balcerzyk,Łukasz Nowak,Ines Dylewska.
Miejsce trzecie zajęła załoga AQUADUO z KSW HUTNIK w składzie Dariusz Bałazy, Adam Kominek , Krzysztof Duszuk.
Podsumowano również rywalizację międzyklubową regat o Puchar Pogorii 2008r . Do punktacji tej zaliczano wyniki dwóch najlepszych łodzi z każdego z klubów.
Najlepiej w tej rywalizacji wypadł KSW HUTNIK, który po raz drugi z kolei zdobył pierwsze miejsce a puchar za zwycięstwo odebrał komandor klubu Zbigniew S. Rosołowski
Miejsce drugie zajął klub LOK ZEFIR z ciągle walczącym na regatowej trasie komandorem Sławomirem Skowronem.
Miejsce trzecie zajął klub KSW FREGATA, którego komandor Andrzej Malinowski również odebrał puchar.
Na uczestników regat czekały cenne nagrody i upominki, oraz tradycyjnie posiłek z zimnym piwem, które po regatach studziło nasze emocje
Korzystając z okazji chciałbym w imieniu wszystkich załóg biorących udział w Pucharze Pogorii podziękować komandorom naszych klubów za wspaniałą komandorską współpracę i życzę Wam Panowie, aby ta współpraca była równie owocna w sezonie regatowym 2009.
Dziękujemy także naszym niezmordowanym sędziom Wojtkowi Jamule i Maćkowi Krajewskiemu, którzy trzymali pieczę nad tym, aby te regaty odbywały się w przyjaznej,żeglarskiej atmosferze oraz wszystkim sympatykom żeglarstwa, którzy pomagali przy organizacji regat o Puchar Pogorii.
Przed nami kolejne regaty, na które serdecznie zapraszamy.
Do zobaczenia na trasie

Dariusz Bałazy (foto Krzysztof Siuliński)

 

Od redakcji.

Darku! Serdecznie dziękujemy za Twoje systematyczne i wyczerpujące relacje z regat. Dzięki Twojemu osobistemu zaangażowaniu i pomocy kolegów fotografów portal o nazwie Pogoria.org, ponownie może zamieszczać wiadomości o żeglarskim życiu Pojezierza Pogoria. Obserwując wasze zmagania spostrzegłem nowe zjawisko, które od niedawna zagościło na naszych jeziorach. Zjawiskiem tym jest symbioza załóg regatowych ze sponsorami.
Załoga jachtu „Nuta” z klubu KSW Fregata, tradycyjnie już liczyć może na pomoc Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Dąbrowa Górnicza. Miłym zaskoczeniem jest, że wasza załoga reprezentująca KSW Hutnik, również uzyskała pomoc i patronat ze strony firmy AQUADUO. Ponadto jak wynika z Twojej korespondencji, koledzy z klubu LOK Zefir znaleźli mecenasa wspierającego żeglarstwo sportowe, w postaci firmy MILPOLTEH.
Wszystkim sponsorom dziękujemy i życzymy udanych startów dla podopiecznych załóg.

Sam sponsoring jest tematem w Polsce dość jeszcze mało rozpracowanym. Wiele jest w tej materii do zrobienia. Jako Pogoria.org popieramy wszystkie inicjatywy wspomagania żeglarstwa. Tego turystycznego jak i wyczynowego, przez małe i duże „W”. Z tej okazji chcielibyśmy bliżej zapoznać się z samymi firmami sponsorującymi żeglarzy jak i z ich planami na przyszłość. Myślę że będzie na to czas w czasie naszego pobytu w Polsce.

Jeszcze raz dziękuję za przysłane materiały i do zobaczenia na linii startu.

Tomasz Bezan Mazur.