Wydarzenia Halsowanie U Bezana Żaglokultura Żaglopodróże Sylwetki
Debiuty Korespondenci Galeria Pogoria Linki Home

 

 

 

 

Witam ponownie.


Mamy za sobą kolejną regatową sobotę. W dniu 4.10.2008 na naszym akwenie rozegrał się wyścig o Błękitną Wstęgę Pogorii. Są to regaty o miano najszybszej żaglowej łodzi na Pogorii.
Gospodarzem tych regat był klub TKŻ TRAMP. Ostatnim zdobywcą Błękitnej Wstęgi Pogorii 2007 był Paweł Białas na łodzi klasy FINN z tego właśnie klubu, a tradycja mówi że klub zdobywający Błękitną Wstęgę jest kolejnym organizatorem tych regat.
Załogi mogły zgłaszać się do regat od godz. 8.00 do godz.10.00
O godz.10.00 odbyło się rozpoczęcie regat i omówienie trasy. Rozgrywany zawsze był jeden wyścig na trasie trójkąt i tak było też tym razem. Przewidziano pięć okrążeń a trasę z uwagi na wiatr północny, skręcający na północno-zachodni ustawiono dosyć długą.
Do regat zgłosiło się siedem załóg, trzy załogi z KSW HUTNIK, dwie załogi z KSW FREGATA, jedna załoga z LOK ZEFIR i jedna jednoosobowa załoga reprezentująca klub gospodarzy TKŻ TRAMP w osobie Kazimierza Zająca. Muszę tutaj dodać że Kazimierz Zając w swojej żeglarskiej karierze był kilkukrotnym zdobywcą Błękitnej Wstęgi Pogorii.
Pogoda niestety nas nie rozpieszczała, było zimno i bardzo deszczowo. Ubrani w sztormiaki i pianki ruszyliśmy na linie startu, bo o godz.11.00 miał być podany pierwszy sygnał startowy.


Od samego startu zdecydowanym faworytem regat był Radosław Stachurski z KSW FREGATA, który wygrał te regaty. Płynąc na swojej regatowej omedze, nowiutkiej łodzi żelkotem jeszcze pachnącej sponsorowanej przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji z Dąbrowy Górniczej, nie dawał nikomu cienia złudzeń co do wygranej. Razem ze swoim tatą Markiem Stachurskim od samego startu zwiększali swoją przewagę nad pozostałymi uczestnikami regat.
Na miejscu drugim, również na sportowej omedze, starał się dotrzymywać kroku prowadzącym Sławomir Skowron z LOK ZEFIR sponsorowany przez firmę MILPOLTECH wraz ze swoją załogą: Urszulą Skowron i Ireneuszem Łukaszczykiem. Niestety nie dogonili Radka i skończyli regaty na miejscu drugim.
Miejsce trzecie zajęła załoga z KSW FREGATA w składzie: Nowak Rafał, Mazur Rafał i Sławomir Musiał.
Miejsce czwarte zajęła załoga z KSW HUTNIK sponsorowana przez AQUADUO w składzie: Dariusz Bałazy, Adam Kominek, Radosław Gerhard.
Miejsce piąte załoga z KSW HUTNIK w składzie: Krzysztof Brzezinka i Arkadiusz Musiał.
Miejsce szóste załoga z KSW HUTNIK w składzie: Adam Kozak, Dorota Kozak, Ewa Grazda.
Regat niestety nie ukończył Kazimierz Zając, który wycofał się po pierwszym wyścigu.
O godz. 14.00 wszyscy uczestnicy regat zgromadzili się w klubowej świetlicy na terenie TKŻ TRAMP, gdzie przy kominku rozdano zwycięzcom okazałe puchary i najwyższe na Pogorii trofeum czyli Błękitną Wstęgę Pogorii.
Korzystając z okazji chciałbym pogratulować Radkowi i jego załodze zdobycia Błękitnej Wstęgi a także tegorocznego Pucharu Śląska, cieszymy się wszyscy bo trafił na naszą Pogorię i mamy nadzieję że od tego roku będzie się nazywał Pucharem Śląska i Zagłębia.

Pozdrawiam wszystkich żeglarzy i do zobaczenia na regatowej trasie.
Dariusz Bałazy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

foto: U.Skowron