Wydarzenia Halsowanie U Bezana Żaglokultura Żaglopodróże Sylwetki
Debiuty Korespondenci Galeria Pogoria Linki Home

 

 

 

 

 

Doroczna wizyta u Kpt. Mamerta Stankiewicza

 

W sobotę 1-go listopada 2008, w dzień Wszystkich Świętych,  grób "Znaczy Kapitana" w miejscowości Hartlepool został odwiedzony i uprzątnięty, jak co roku, przez ekipę z Yacht Klubu Polski Londyn.

 

Wieńce składali: konsul d.s. polonijnych w UK pan Jakub Zaborowski oraz kol. Zbigniew Filipek z YKP Londyn. Złożony został również wieniec "od żeglarzy z Wielkopolski" przysłany specjalnie w tym celu kurierem z Poznania przez kol. Dorotę Cerankę, która przebywając czasowo w Londynie była członkiem YKP Londyn.

 

Opieka nad grobem i zwyczaj odwiedzin przejęty został przed czterema laty od Stowarzyszenia Oficerów Polskiej Marynarki Handlowej w Londynie, które dbało o miejsce pochówku Kapitana przez cały okres powojenny ale upływ czasu czynił to zadanie coraz trudniejszym... Sporadycznie miejsce to wizytowane jest przez innych polskich marynarzy i żeglarzy. Swoją pamięć i szacunek zaakcentowały także, za pośrednictwem YKP, inne organizacje żeglarskie a mianowicie Bractwo Wybrzeża oraz Żeglarska Republika Karaibska.

Kapitan Mamert Stankiewicz zginął śmiercią marynarza w trzecim miesiącu II WŚ dnia 26 listopada 1939 r. po storpedowaniu lub wejściu na niemiecką minę transatlantyka m/s "PIŁSUDSKI" przy wschodnim wybrzeżu Anglii. Został pochowany w Hartlepool z pełnymi wojskowymi honorami i odznaczony pośmiertnie orderami „Virtuti Militari” oraz brytyjskim DSC (Distinguished Service Cross).

Wrak statku, a właściwie okrętu - ORP „PILSUDSKI” (ponieważ pełnił już wtedy służbę transportowca wojskowego), znajduje się na dnie Morza Północnego w okolicy przylądka Flamborough.

Jerzy Knabe
3.11.2008