Wydarzenia Halsowanie U Bezana Żaglokultura Żaglopodróże Sylwetki
Debiuty Korespondenci Galeria Pogoria Linki Home

 

 

 

 

Access 303, czyli coś godnego do naśladowania!

Londyn 05.08.2008.

 

Przyjmowanie dobrych i sprawdzonych wzorów, uważam za kapitalne rozwiązanie. Nie ma, co wyważać otwartych drzwi! Dlatego chciałbym przedstawić dzisiaj łódkę typu ACCESS 303, łódkę, która w moim odczuciu rozwiązuje problem uprawiania żeglarstwa przez osoby o niepełnosprawności ruchowej.

 

W przeszłości Magazyn Sportów Wodnych Żagle, opisywał inicjatywy różnych środowisk zmierzające do uaktywnienia uprawiania żeglarstwa przez osoby z ograniczonymi możliwościami poruszania się. Kilkakrotnie przewinął się temat regat osób niepełnosprawnych. Pamiętam charakterystyczny znak na żaglu. Niestety od dłuższego czasu brak jest wieści o dalszych losach tych inicjatyw. Niemniej jednak z tych kilku artykułów pozostały mi w pamięci trudności z dostosowaniem sprzętu, do wymagań osób niepełnosprawnych. Jak zdaje sobie sprawę każdy żeglujący, do obsługi typowej łódki czasami dwie sprawne ręce i dwie sprawne nogi to za mało. Stosowano różne rozwiązania „hybrydowe”, oczywiście z różnym skutkiem.

 

Anglicy rozwiązali problem dostosowania sprzętu, przez konstrukcję łódki ACCESS 303 ( słówko „access” w języku polskim oznacza „dostęp”).

 

 

Ta niewielka łódka została wyposażona w kilka niezwykle ciekawych rozwiązań technicznych. Proszę zwrócić uwagę na ciężki, szybrowy miecz, który nadaje jednostce niesłychaną wręcz stateczność. Można wręcz założyć, że stosunek masy miecza, do powierzchni ożaglowania, sprawia iż łódka ACCESS 303 jest łódką niewywracalną. Zastosowanie tak ciężkiego miecza wyeliminowało konieczność aktywnego balastowania. Co dla osób z niedowładem, lub bezwładnością kończyn dolnych wykluczało żeglugę na standardowym sprzęcie.

Kolejnym ciekawym patentem, jest siedzisko. Wygodne i obszerne siedzenie może stanowić miejsce dla dwóch członków załogi. Sterowanie odbywa się za pomocą drążka sterowego, umieszczonego na obudowie skrzynki mieczowej. Wychylenia płetwy sterowej umożliwia system sterociągów. Rozwiązanie to eliminuje problem przesiadania się po zwrotach. Ożaglowanie składa się z foka i grota. Zastosowanie rolfoka i sztywnego sztagu, nikogo już nie dziwi, ale rolowanie grota na maszcie, to jeszcze wciąż nowość na krajowych wodach. Całość dopełnia światowej klasy osprzęt pokładowy i komory wypornościowe odpowiedniej wielkości.

 

Postanowiłem opisać łódkę ACCESS 303, ponieważ obserwuję ją w „akcji” praktycznie podczas każdego wypadu do Docklands Sailing & Watersports Centre w Londynie. Osoby o różnym stopniu niepełnosprawności, są stałymi bywalcami klubu na Dockland. W Wielkiej Brytanii zwraca się szczególny nacisk na równouprawnienie i likwidowanie barier wynikających z upośledzenia. Dotyczy to wszystkich dziedzin życia i nie jest to jedynie urzędowa fikcja. Czas chyba i w kraju nad Wisłą pomyśleć o podobnych rozwiązaniach.

 

Przy okazji tematu. Gratulacje i wyrazy głębokiego uznania dla kapitana Janusza, Zbierajewskiego, który po raz kolejny wyruszył w morze z załogą osób niewidomych i niedowidzących. W jednym z etapów będzie brała udział nasza stała korespondentka Marta Trzcionka. Czekamy na jej relacje.

 

Z żeglarskim pozdrowieniem

 

Tomasz Bezan Mazur.