Wydarzenia Halsowanie U Bezana Żaglokultura Żaglopodróże Sylwetki
Debiuty Korespondenci Galeria Pogoria Linki Home

 

 

 

 

Sailing in Poland w Instytucie Sikorskiego.

Londyn 23.12.2008.

 

Czas przedświąteczny skłania do odwiedzenia przyjaciół i znajomych. Taka jest tradycja polaków, że w dniach tych składamy sobie serdeczne życzenia, widząc się po raz ostatni w Starym Roku. W związku z tą tradycją udałem się do przyjaciół w Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie.

Prócz czysto prywatnej wizyty, wypełniłem również zobowiązanie, jakiego podjąłem się we wrześniu bieżącego roku.

W kilka dni po regatach Polsko – Polonijnych, miałem przyjemność spotkać się z Marcinem Bazylakiem, Naczelnikiem Wydziału Strategii i Promocji miasta Dąbrowa Górnicza. W czasie tego spotkania podsumowaliśmy przebieg i rezultaty I Polsko Polonijnych Regat na Pojezierzu Pogoria. Poproszono mnie również o przekazanie medalu pamiątkowego Saling in Poland International Yacht Racing Dąbrowa Górnicza 2008, do zbiorów Instytutu im, gen, Sikorskiego w Londynie. Wszyscy, którzy siedzą naszą stronę wiedzą, że awers medalu jest kopią pamiątki z regat YKP – 1943r. To właśnie dzięki poszukiwaniom w Instytucie powstał zamysł wykonania kopii, dla upamiętnienia regat Polsko – Polonijnych w Dąbrowie Górniczej. Było, więc oczywiste, że egzemplarz z roku2008, musi trafić do gablotki poświęconej działalności żeglarzy, członków warszawskiego YKP, działających w okresie II Wojny.

W dniu 17.12.2008. przekazałem na ręce Dyrektora Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen Sikorskiego w Londynie, Krzysztofa Barbarskiego medal pamiątkowy, wraz z certyfikatem jaki otrzymali wszyscy sternicy I Polsko Polonijnych Regat w Dąbrowie Górniczej na Pojezierzu Pogoria.

 

Niezwykle miłą niespodzianką było dla mnie, przekazanie redakcji Pogoria.org unikatowej fotografii przedstawiającej Żaglowiec Szkolny „Lwów”, podczas pobytu w Anglii, w porcie Liverpool. Charakterystyczne jest malowanie statku. W początkowym okresie, „Lwów”, malowany był na angielską modę, z imitującymi furty dział burtowych wzorami. Wskazuje to na jeden z pierwszych rejsów tej kolebki polskich nawigatorów.

Jest to cenna pamiątka polskiego żeglarstwa i jako taką prezentujemy ją naszym czytelnikom. Jednocześnie dziękujemy Dyrektorowi Barbarskiemu i wszystkim pracownikom Instytutu im, gen Sikorskiego w Londynie, za serdeczność, przyjaźń i przychylność dla żeglarstwa i żeglarzy. Mamy nadzieję, że rok 2009, będzie jeszcze lepszy i owocniejszy dla naszych działań.

 

 

Tomasz. Bezan. Mazur.