Wydarzenia Halsowanie U Bezana Żaglokultura Żaglopodróże Sylwetki
Debiuty Korespondenci Galeria Pogoria Linki Home

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zasłużeni w Rewie – 2009

 

Ogólnopolska Aleja Zasłużonych Ludzi Morza w Rewie prowadzi do Krzyża Morskiego u nasady wąskiej piaszczystej mierzei zwanej przez miejscowych „Szperkiem”. Powstała w roku 2004 z inicjatywy mieszkańca Rewy Tadeusza Krzysztofa oraz Wójta Gminy Kosakowo Jerzego Włudzika.

Na "Szperku" od niepamiętnych czasów stał wysoki dębowy krzyż poświęcony ofiarom morza. Obok niego zazwyczaj grzebano topielców i ofiary morowych zaraz. Został zniszczony przez okupantów na przełomie 1939 - 1940 roku.

 

Do odbudowanego i stojącego tam obecnie ‘Krzyża Morskiego’ prowadzi aleja, a w jej brukowanej nawierzchni co kilka kroków umieszczone są płaskorzeźby z brązu w formie gwiazdy przedstawiającej kompasową ‘Różę Wiatrów’. Honorują one imiennie tych, którzy dla polskiego morza żyli, na nim pracowali, dla niego się zasłużyli a niektórzy i życie w nim utracili. Nie braknie tam żeglarzy. Tablice mają już Mariusz Zaruski, Teresa Remiszewska-Damsz i Leonid Teliga.

 

. Co roku, na przełomie czerwca i lipca, na specjalnej uroczystości z udziałem rodzin laureatów, przedstawicieli władz lokalnych i organizatorów, Marynarki Wojennej i duchowieństwa, przybywają tam trzy nowe gwiazdy wybrane z rekomendacji polskich instytucji morskich. Od niedzieli 28 czerwca 2009 jest ich już osiemnaście. Tegoroczni laureaci to:

- Witold Bublewski, pionier i zasłużony organizator harcerskiego żeglarstwa od jego początków w latach międzywojennych poprzez cały wiek XX. Zmarł w roku 2007 mając 103 lata.

- Kazimierz Demel, 1889-1978, światowej sławy oceanograf, związany przez wiele lat z działalnością Morskiego Instytutu Rybackiego i Międzynarodowego Komitetu Badań Morza.

- Marian Mokwa, 1889-1987, pomorski artysta malarz o szczególnym dorobku marynistycznym, przedwojenny twórca Narodowej Galerii Morskiej w Gdyni. honorowy obywatel miasta Sopot.

 

Ta ostatnia uroczystość objęła po raz pierwszy nie tylko zasłużonych ludzi ale i zasłużone statki, które wspominane są w formie postumentów. Tak uczczona została flotylla rewskich szkut wraz z najsłynniejszą HELENĄ , które zajmowały się bałtycką żeglugą przybrzeżną przez około osiemdziesiąt lat aż do roku 1945. Innym uhonorowanym statkiem jest szkolny żaglowiec DAR POMORZA, który właśnie w roku 2009 obchodzi setną rocznicę swojego wodowania.

Także po raz pierwszy przed uroczystością odbyły się w Rewie regaty - Memoriał Ludzi Morza o Puchar Wójta Gminy Kosakowo, zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Klasy Puck oraz Harcerski Ośrodek Morski.

 

Organizatorem i opiekunem coraz bardziej znanej i coraz częściej odwiedzanej Alei Zasłużonych jest gminny Gminny Ośrodek Sportu i Turystyki GOSIR.

 

Jerzy Knabe 30 czerwca 2009

 

(zdjęcia – GOSIR Kosakowo)