Wydarzenia Halsowanie U Bezana Żaglokultura Żaglopodróże Sylwetki
Debiuty Korespondenci Galeria Pogoria Linki Home

 

 

Polska bandero, bandero polska…….

Mateusz "Duduś" Gach ; 28.04.2006

Troszke historii nikomu jeszcze nie zaszkodzilo, wiec jeśli kogos ciekawi jak na przełomie wiekow po dzien dzisiejszy prezentowala się i prezentuje nasza Polska bandera jest wręcz zobowiązany znać chociaż zarys jej historii.

Jest wiele teorii, ale najbardziej udokumentowane i dowiedzione prawdzie fakty o polskiej fladze morskiej pochodzą z wieku XVI.
Zygmunt Stary jako pierwszy polski monarcha w roku 1517 powołał swoja flotę ,,Królewskich żołnierzy morskich”. Wtedy też na masztach statków państwa polskiego i księstwa litewskiego pojawiła się bandera wojenna. Była ona czerwona, a na jej środku znajdował się biały orzeł.

 

 

 

 

 

 

Nie wiemy dokładnie
czy właśnie tak wyglądała bandera w XVI czy twórca tego obrazka tak sobie ją tylko wyobrażał.

Jeśli chodzi zaś o lata rozbiorów w naszym kraju jest to temat ,,rzeka” równie zawiły jak historia naszego państwa.

Przenieśmy się wiec już do czasów nam stosunkowo bliższych wczesnej młodości naszych dziadków i pradziadków. Dajmy się porwać wyobraźni……. ( podróż w czasie do roku 1918r. listopad )
Znajdujemy się na pokładzie statku Polonia (większość załogi jest polskiego pochodzenia )
którego właścicielem jest polski przemysłowiec z Baku. Na pokładzie pada decyzja opracowania bandery polskiej. Rankiem o godzinie 8 °° w gronie najbliższych współtowarzyszy na maszt Polonii zostaje wciągnięta Polska bandera.
Muszę dodać, że nasi krajanie wzorowali się na Rosyjskiej fladze morskiej.
Krzyż świętego Andrzeja w tle sprawia, że bandera jest interesująca i przyciąga
ludzką uwagę.


 

 

Bandera podniesiona w 1918r.
przez statek Polonia .

 

 

 

 

Bandera potem troszeczkę została zmieniona. Dlaczego? Nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie i zaciekawionych odsyłam do skorzystania z literatury lat 50-60 XX wieku tam znajdziecie każdą odpowiedź chociaż nie ręczę za przydatność
: P ( taki żarcik)

W roku 1919 dokładniej 1 sierpnia polski Sejm uchwala ustawę o banderze dla okrętów wojennych i handlowych

_____________
Bandera wojenna 1919-1930 __________Bandera handlowa 1919-1930
_________________________________ także flaga poselstw i konsulatów

Jako pierwszy który dostąpił podniesienia polskiej bandery był okręt hydrograficzny Pomorzanin, który został kupiony od Niemców i zaraz potem 1 maja pływał już z polską banderą na gaflu. Załoga Pomorzanina była bardzo szczęśliwa ponieważ jako pierwsi pod nową banderą oddawali honory Royal Navy, a dokładniej admiralskiemu krążownikowi HMS Delhi.
To był zapewne podniosły moment, sam chciałbym znaleźć się wtedy w centrum wydarzeń ponieważ musi być to ciekawe przeżycie.
Jedenaście lat później Pomorzanin zatonął po staranowaniu przez zerwany z cum dźwig pływający. Został wydobyty i naprawiony popływał 8 lat i 14 września został zbombardowany przez niemieckie lotnictwo w Jastarni.

Gdy nastały tzw. piękne czasy powojenne nasz orzełek starcił koronę, wiele się nie zmieniło ale do użytku weszła bandera z zielonym obramowaniem która określała przynależność wojskowej instytucji ochrony pogranicza (WOP).
Wojsko ochrony pogranicza wymysł lat PRL-u przecież mogli mieć taką samą banderę jak reszta wojska mały dodatek na rufie w zupełności by wystarczył, ale pewnie się nie znam. J

19 lutego 1993 roku na posiedzeniu Sejmu zostaje przyjęta ustawa o znakach Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, a równoznaczne jest to z tym, że orzełek odzyskuje straconą na długie lata koronę i miejmy nadzieję że już nie nastaną takie czasy by został jej pozbawiony.

 


Tak prezentuje się obecna bandera statków
morskich także flaga przestawicielstw i dyplomatycznych, urzędów konsularnych
oraz oficjalnych przedstawicielstw i misji za granicą
oraz flaga cywilnych lotnisk i lądowisk
( 1990)

 

 

 

Bandera Marynarki wojennej (1993)