Wydarzenia Halsowanie U Bezana Żaglokultura Żaglopodróże Sylwetki
Debiuty Korespondenci Galeria Pogoria Linki Home

 

 

Żeglarskie Katowice.

 

Londyn 03.05.2010.

Szanowni Czytelnicy.

 

Całkiem niedawno do naszej redakcji dotarły niezwykle interesujące zdjęcia. Świadczą one, że już przed II Wojną Światową w naszym regionie istniało zorganizowane żeglarskie życie. Do tej pory sądzono, że rozwój zorganizowanych form jachtingu w regionie katowickim, rozpoczął się po wojnie w roku 1946. Z okresu wcześniejszego nie zachowało się praktycznie nic, poza bardzo dobrze opracowanymi informacjami o rzecznym porcie w Sosnowcu Niwka. Z prawdziwą przyjemnością odsyłam do tekstu Pana Janusza Fafara ze strony www.zegluga.wroclaw.pl , są tam nawet zdjęcia parowego holownika, który obsługiwał porty w Niwce i Mysłowicach.

Rzeka Biała Przemsza, była w okresie Polski Międzywojennej jedną z wodnych dróg transportu węgla, a ponadto służyła do uprawiania kajakarstwa i wioślarstwa. Mieszkając przed laty w Sosnowcu, na osiedlu Bór ( dokładnie nad rzeką B. Przemsza ) miałem okazję widzieć kilka starych drewnianych kajaków, służących kiedyś do rekreacyjnego pływania. Cały czas na opracowanie czeka historia modnego kurortu Międzywojennej Polski w Okradzionowie. Tam również kajakarstwo i wioślarstwo były dziedzinami chętnie uprawianymi. W latach późniejszych przemysł wydobywczy i ciężki zanieczyścił rzeki regionu śląsko-dąbrowskiego, czyniąc je całkowicie niezdatne do użytku sportowo wypoczynkowego.

Dlatego zdjęcia, Które otrzymaliśmy są bezcennym materiałem historycznym.

 

Pierwsze z nich przedstawia jacht na slipie. Nic więcej nie wiadomo o tej fotografii. Nie mamy informacji gdzie została wykonana, ani jakie miejsce przedstawia. Jest tylko pewne, że została zrobiona w roku 1924.

 

 

Kolejne zdjęcia wykonano w czasie poświęcenia sprzętu wodnego w Katowicach rok 1933. Wiadomo, że mszę odprawiał ksiądz Bombas kapelan Korpusu Lwowskich Kadetów.

 

Następne zdjęcia pochodzą z roku 1937r. Przedstawiają one paradę Ligi Morskiej i Kolonialnej w Katowicach. Proszę zwrócić uwagę na liczby utrwalone na transparentach. Świadczą o sensacyjnie dużej ilości członków wodnej braci i o popularności tej dyscypliny sportu.

 

 

Zatem zwracamy się do was Drodzy Czytelnicy portalu Pogoria.org. Jeżeli macie jakiekolwiek informacje dotyczące zdarzeń, lub osób przedstawionych na zdjęciach powyżej, prosimy o przesłanie ich do naszej redakcji.

 

Równocześnie apeluję do wszystkich żeglarzy, działaczy klubowych lub sympatyków żeglarstwa, o nadsyłanie do naszej redakcji ciekawostek związanych z naszym ukochanym sportem. Z rozmów, jakie prowadziłem w klubach na samej tylko Pogorii I wynikało, że w prywatnych zbiorach znajduje się wiele arcyciekawych materiałów nigdy poprzednio nie publikowanych. Zdjęcia, stare dokumenty, dyplomy z unikatowymi podpisami ówczesnych władz, medale, puchary i pocztówki wszystko to stanowi dokumentacje naszej dotychczasowej działalności. Prawdą jest, że dawniej nie pozwalały na to środki techniczne. Niemniej jednak w dzisiejszym świecie techniki cyfrowej, wykonanie fotografii czy skanu nie stanowi żadnego problemu. Kto wie, może gdy uzbiera się ciekawy zbiór historyczno-archiwalny, to znajdą się pieniądze na wydanie go formie albumu?!

 

Bardzo liczymy na waszą pomoc!!!

 

Tomasz. Bezan, Mazur.

 

 

 

 

stat4u