Wydarzenia Halsowanie U Bezana Żaglokultura Żaglopodróże Sylwetki
Debiuty Korespondenci Galeria Pogoria Linki Home

 

 

 

Zmiany w Portsmouth godne do naśladowania.

 

Turystyczne atrakcje maja to do siebie, że nie trzeba ich zbyt często zmieniać, rozwijać czy ulepszać bo nie wieku ludzi wraca do tych samych miejsc na wakacjach czy wycieczkach. My z Bezanem jesteśmy inni i lubimy wracać do tych samych miejsc nawet po kilka razy. Jednym z takich miejsc jest dla nas Portsmouth – kolebka żeglarskiej historii Imperium Brytyjskiego. Pierwszy raz byłam tu w 2003 roku na jesieni i od tej pierwszej wizyty zakochałam się w tym mieście. W 2006 roku pojechałam do Portsmouth z ulotkami Trans Fastu jako przedstawiciel firmy i tak jakoś serduszko mi drgnęło w tym miejscu że postanowiłam zabrać tu Bezana. Udało się to mi i tak samo jak ja Bezan zakochał się w mieście. Potem już z Bezanem odwiedziliśmy to miejsce kilka razy w 2008 i 2009 roku a i w tym roku nie moglibyśmy się obejść bez wizyty w Portsmouth. Właśnie dlatego, że tak często wracamy tu nad wody zatoki Solent możemy zauważyć jak rozwija się miasto, przebudowują się centra handlowe i jak rozwijają się nowe atrakcje turystyczne.

W tym roku postanowiliśmy zwiedzić Muzeum Łodzi Podwodnych (Submarine Museum), do którego kiedyś trzeba było wykupić najpierw bilet na prom, przepłynąć kanał aby wysiąść na Gosport i piechotką dotrzeć do Muzeum. W 2001 roku otworzono nowe muzeum w Portsmouth – Explosion Museum Of Naval Firepower czyli muzeum prochu strzelniczego i amunicji. Dostęp do tego muzeum był niezwykle trudny, ponieważ nie było bezpośredniego połączenia z tym miejscem z głównego szlaku atrakcji turystycznych. Do tego leżącego nieco na północny zachód od Gospot muzeum trzeba było dojechać samochodem lub autobusem. W tym roku włączono to miejsce w główne atrakcje turystyczne i połączono niejako z Submarine Museum. Aby ułatwić dojazd i obniżyć cenę biletu a tym samym nakłonić większą grupę turystów do odwiedzenia tego miejsca wymyślono fenomenalne rozwiązanie czyli autobus wodny (Water Bus) !

Water Bus

Water Bus kursuje codziennie pomiędzy czterema przystankami : History Docklyard, Explosion, Submarine, Gunwharf Quays. Czas trwania przejazdu wynosi godzinę. Trasa przejazdu pozwala na zwiedzanie tych ciekawych muzeum oraz wyprawy na zakupy lub pyszny lunch lub wejście na widokową wieżę. Najważniejszym elementem całej atrakcji jest zintegrowany bilet. Cena poszczególnych muzeów to 10 funtów za Explosion i 10 funtów za Submarine. Sam bilet na Water Bus wynosi 5 funtów i uprawnia do nielimitowanych przejazdów przez cały dzień. Bilet zintegrowany czyli Water Bus + Explosion + Submarine wynosi 12.50 funtów od dorosłej osoby !!! Ta niesamowita oferta jest skierowana do ludzi chcących nie tylko zobaczyć muzeum ale i chcących spędzić dzień na świeżym powietrzu z dala od miejskiego hałasu.

Explosion

Water Bus nie jest jedyna zmianą w Portsmouth jaką zauważyliśmy w tym roku. W ubiegłym roku pisałam o renowacji Cutty Sark i Mary Rose ( Ocalić od zniszczenia – Bramreja – 2009 ) Artykuł opowiadał o programach budowy nowych obiektów turystycznych mających na celu odsłonić całe piękno tych jednostek. W tym roku renowacja Mary Rose przesła do kolejnego etapu budowy. W chwili obecnej Mary Rose jest niedostępna dla publiczności i nie można zobaczyć tego wraku. W tej chwili wrak poddawany jest procesowi suszenia. Przez kilka lat wrak można było oglądać w specjalnej komorze gdzie poddawany był nasączaniu specjalną mieszanką wody i wosku mającą na celu zabezpieczyć drewno przez rozeschnięciem a tym samym rozpadem na wiórki. Cała komora wypełniona była pyłem wodnym z rozstawionych rozpylaczy. Przez to oglądanie wraku było niezwykle trudne i przypominało oglądanie wraku pod wodą czyli przytłumione niebieskawe światło i majaczące w półmroku wręgi. Teraz trwają przygotowania do proces suszenia zakonserwowanego drewna i budowany jest nowy budynek dla odwiedzających. Proces ten potrwa do 2016 roku ale wrak ponownie będzie można oglądać już w 2012 roku. Tak oto zwodowany w 1511 roku okręt, który przeleżał na dnie 437 lat ostatecznie zostanie uratowany. Wydobyty w 1979 roku wrak został poddany pieszczotliwej renowacji i ochronie, aby ostatecznie cieszyć nasze oczy i stać się symbolem wytrwałości i determinacji archeologów oraz wszystkich darczyńców w ratowaniu unikatowych elementów historii marynistycznej.

Mary Rose

Prace rekonstruktorskie trwają również na HMS Victory. Zauważyliśmy że część poszycia jest zdjęta i drewno wręg jest konserwowane. Podobnie dzieje się z figurą dziobową - Victory bez figury dziobowej zobaczyliśmy po raz pierwszy i jest to niecodzienny widok. To dobrze że nie takie prace są prowadzone regularnie i każdne, nawet najmniejsze szkody wyrządzone przez wiatr i deszcze są natychmiast usuwane. Tak okręt przetrwa jeszcze wiele lat za sprawą ludzi, którzy wiedza jak ważne jest zachowanie tych pięknych, historycznych okrętów.

Victory

Zapraszam do lektury beza nowych opowieści o Explosion i Submarine Museum w Portsmouth gdzie dowiecie się o projekcie ratowania Alliance – okrętu podwodnego z okresu II Wojny Światowej.

 

Agnieszka Bramreja Mazur

Londyn, 29.07.2010

 

 

stat4u