Wydarzenia Halsowanie U Bezana Żaglokultura Żaglopodróże Sylwetki
Debiuty Korespondenci Galeria Pogoria Linki Home

 

 

 

„Był 59 rok,
pamiętam ten grudniowy dzień,
gdy ośmiu mężczyzn zabrał sztorm
gdzieś w oceanu wieczny cień...”

 

RNLI wczoraj i dziś.

 

RNLI czyli The Royal National Lifeboat Institution to organizacja charytatywna której głównym celem statutowym jest ratowanie życia na morzu. Założona w 1824 roku jest najstarszą organizacją tego typu na świecie. Tylko w ciągu ostatnich 10 lat ratownicy przyszli z pomocą ponad 139 000 ludzi. Wielu z nich zawdzięcza ratownikom życie.

 

W czasie wizyty w Chatham natknęliśmy się na bardzo ciekawą wystawę poświęconą RNLI. Pod dachem hali zgromadzono eksponaty przedstawiające ponad 100 lat historii RNLI od momentu powstania aż do dnia dzisiejszego. Można tu zobaczyć wiosłowe łodzie ratunkowe z poprzedniego wieku ale i nowoczesne łodzie odporne na wywrotkę na fali. Kilkanaście łodzi i pontonów oraz szereg wystaw w gablotach pozwala zobaczyć jak wyglądała praca ratowników 50 czy 100 lat temu. Multimedialna część wystawy pozwala poznać możliwości nowoczesnych łodzi ratunkowych. Jednak najważniejszą częścią RNLI są sami ratownicy – ludzi, którzy bez obawy wskakują na łodzi i pędzą na morze wtedy kiedy każdy marynarz czy żeglarz marzy o ciepłym domu. Z powietrza i wody ratownicy pędzą na wezwanie a jeżeli taka jest konieczność narażają własne życie aby pomóc innym.

 

„Przy brzegu konał smukły bryg,
na pomoc Mona przyszła mu”

 

RNLI jest organizacją nie państwową utrzymującą się tylko z pracy wolontariuszy i dotacji osób prywatnych i firm. Prowadzi swoją działalność na terenie wybrzeża Wielkiej Brytanii i Irlandii w odległości 100 mil morskich od brzegu. Jeżeli ktoś chce się przyłączyć do tej wspaniałej organizacji jako wolontariusz po więcej informacji można zadzwonić po numer (z UK) 0845 122 6999 lub odwiedzić stronę www.rnli.org.uk .

Wystawa zorganizowana w The Historic Dockyard w Chatham jest jedną z największych wystaw poświęconych RNLI. Przedstawia organizację oraz pracę ratowników oraz przybliża nam sylwetki zasłużonych dla ratowania życia na morzu wolontariuszy.

 

Oto kilka ciekawych jednostek i ich krótka historia:

 

Blue Peter III
Jednostka mocno związana z programem w BBC TV , który zakupił dla RNLI wiele sprzętu ranunkowego i przez lata promował działalność organizacji.
Blue Peter III jest to jednostka śródlądowa klasy D. Stacjonował na North Gerwick.

 

 

 

 

 

Grace Darling - typ Liverpool twin-screw (1954)
Nazwa pochodzi od wiktoriańskiej bohaterki. Coxswain Thomas Douglas Dowson uchonorowany brązowym medalem RNLI za uratowanie człowieka ze skał koło Inner Farne Islands.
Stacjonowała w North Sunderland and Youghal. Wychodziła do akcji 106 razy. Uratowała 34 istnień ludzkich.


 

 

Helen Blake - kostrukcja motor harbour (1938) Jedyna w swym rodzaju łódź motorowa, w służbie 20 lat na Liffey Estuary w Irlandii. Stacjonowała w Poolberg, do akcji wychodziła 13 razy, uratowała 5 istnień ludzkich.

 

 

 

 

 

 

Edward Bridges - Udostępniona do zwiedziania jednostka wyróźniona złotym medalem RNLI jest jedną z najnowocześniejszych jednostek w kolecji w Chatachm. Typ Arun, stacjonowała w Torbay.

 

 

 

 

 

 

 

 

Lizzie Porter - typ Self-righting pulling-sailing (1909) Jednostka żąglowo wiosłowa wyposarzona w koła czyli swoista podwozie. Mogła przemieszczać się na koła ciągnięta przez koła.
Do akcji wychodziła w morze 56 razy i uratowała życie 77 ludziom.

 

 

 

 

St Paul - zbudowana w 1897 roku jest najstarszą łodzią na wystawie. Zachowana w niezmienionej, nie odnowionej formie.
Stacjonowała w Kessingland. Jej Coxswain i drugi Coxswain w roku 1919 otrzymali Srebrne Medale za uratowonie w okolicy Rye małej jednostki.
Do akcji wychodziła 13 razy. Uratowała 18 istnień.

 

 

 

 

 

Z prawej: JG Graves of Sheffield - klasa Oakley (1958), one twin-screw. Stacjonowała w Scarborough.

Z lewej: ST Cybi - Największa jednostka ratunkowa w swoim czasie. w 1966 podwójne wyróźniona Złotym Medalem RNLI kiedy załoga wyruszyła na pomoc greckiej jednostce pomimio bardzo trudnych warunków atmosferycznych.
Stacjonowała w Holyhead. Wychodziła do akcji 257 razy, uchroniła od śmierci 161 istnień ludzkich.

 

 

 

 

Susan Ashley - typ Watson motor cabin (1948) stacjonowała w Sennen Cove, Barry Dock and Tynemouth. Wychodziła do akcji 94 razy i uratowała 67 istnień.

 

 

 

 

 

James Leath - Wszyscy do wioseł! Zostań członkiem załogi łodzi ratunkowej z 1910 roku !!! Zamontowany na pokładzie symulator pozwala zmierzyć się z siłami pracującego wiosła.Typ Norfolk and Sufflok, stacjonowała w Parkfield, Caister i Aldeburgh. Wychodziła do akcji 32 razy i uratowała życie 20 ludziom.

 

 

Fowler tractor T65 - zbudowany w 1958 roku do holowania łodzi ratunkowych. Przystosowany do służby na wszystkich rodzajach plaż - piaszczystych i kamienistych. Ten wystawiony w Chatham służył w Gourdon w Szkocji i w satcji w Hastings.

 

 

RNLI poza akcjami ratunkowymi prowadzi bardzo szeroki zakres szkoleń oraz treningów głównie dla młodzieży. Ratownicy uczą jak bezpiecznie korzystać z kąpielisk, łodzi i jachtów oraz jak przetrwać w przypadku problemów w czasie żeglugi. Dzięki RNLI wiele osób uchroniło własne życie ale i pomogło innym.

Materiały edukacyjne publikowane przez RNLI można dostać za darmo na wystawach żeglarskich i sportów wodnych oraz można zmówić je przez internet. Do tych najciekawszych należą:

Sea Safety: The complete guide - z załączonym darmowym CD-ROM

oraz DVD Serious Fun! Make the most of your time afloat.

Polecam obie pozycje. Warto je mieć w swojej biblioteczce morskiej.

 

„Wiem dobrze, że synowie ich,
na morze pójdą kiedy znów,
do oczu komuś zajrzy śmierć
i wezwie ratowniczą łódź…”

<<< The Lifeboat Mona >>>

Agnieszka Bramreja Mazur

London, 14.08.2011

 

 

stat4u