Wydarzenia Halsowanie U Bezana Żaglokultura Żaglopodróże Sylwetki
Debiuty Korespondenci Galeria Pogoria Linki Home

 

 

 

 

Co jeszcze można zrobić w żeglarstwie

 

Przez blisko 20 lat naszej działalności na rzecz propagowania żeglarstwa, jako formy wypoczynku i sportu oraz zasad etyki i sposobu na życie, mieliśmy okazję spróbować wielu smaków tej wspaniałej dyscypliny ale jak się okazuje, po naszych doświadczeniach z Wielkiej Brytanii, dla nas Polaków jest jeszcze wiele nieodkrytych a jakże kuszących form żeglarskiej aktywności i tradycji. Wprawdzie jest to dość młoda i w Polsce słabo rozwinięta forma działalności, ale tu w Wielkiej Brytanii oraz w Europie jest wiele dobrze prezentujących się organizacji, firm i imprez, które wspierają ludzi zajmujących się takim rodzajem żeglarstwa. Tą niepoznaną i nierozpowszechnioną jeszcze formą żeglarstwa jest żeglarstwo z osobami niepełnosprawnymi.

Niestety pod względem dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych w Polsce jest jeszcze wiele do zrobienia nie tylko w żeglarstwie ale i w ogóle, w każdej dziedzinie życia codziennego. Wprawdzie nowo powstające lub obecnie remontowane budynki mają już potrzebne podjazdy i windy, miasta jak np. Dąbrowa Górnicza wymieniają autobusy na niskopodłogowe i przebudowują chodniki, ale ciągle jeszcze brakuje w naszym kraju ludzi, którzy chcieliby pomóc osobom niepełnosprawnym włączyć się do życia społecznego. Oczywiście istnieją organizacje, stowarzyszenia i fundacje, ale również istnieją bariery w społeczeństwie i w mentalności ludzi. Czyż żeglarstwo nie jest świetną okazją do rozwiązywania trudnych tematów?

Osoby niepełnosprawne często osiągają więcej niż niejeden przeciętny człowiek i mają w sobie więcej pogody ducha, samozaparcia w dążeniu do celu i radości z osiągania nawet małych sukcesów. Wiele możemy się od nich nauczyć i bardzo wiele mogą oni dać nam wystarczy tylko chcieć się zaprzyjaźnić a żeglowanie na tym samym pokładzie daje doskonałą okazję do poznania się nawzajem i czerpania radości z obcowania z drugą osobą.

Doskonałym przykładem takiego właśnie wspólnego pokonywania barier jest inicjatywa programu Zobaczyć Morze zapoczątkowanego przez Janusza Zbierajewskiego na pokładzie żaglowca Zawisza Czarny. To wspaniały pomysł pokazać osobom niewidzącym lub niedowidzącym jak piękne jest żeglarstwo morskie. Oczywiście należało się do tego przygotować i ułatwić wspólną komunikację poprzez odpowiednio przygotowane materiały do szkolenia, ale jak dowiedzieliśmy się z rozmowy z kpt. Januszem Zbierajewskim radość i satysfakcja wynagradza włożony trud i poniesione koszty.

SKUD 18 - klasa paraolimpijska

Access 303

Do tego aby móc taką inicjatywę wcielić w życie potrzebne są nie tylko pieniądze ale przede wszystkim doświadczenie i współpraca z właściwymi osobami i organizacjami. W Polsce raczej nie wiele jest organizacji, które mogą pomóc stworzyć właściwe warunki dla bezpiecznego uprawiania żeglarstwa z osobami niepełnosprawnymi, ale w krajach Unii Europejskiej, gdzie na integracje i wsparcie osób niepełnosprawnych przeznaczone są praktycznie nieograniczone środki finansowe, wystarczy tylko poszukać i na pewno bez problemu natrafi się na tak wyspecjalizowane i doświadczone organizacje.

 

Neo 495 - więcej >>>

Jak łatwo nawiązać kontakt przekonaliśmy się na ostatniej wystawie Dinghy Show w Londynie. Po kilku minutach spaceru pomiędzy stoiskami znaleźliśmy się w towarzystwie Monique Foster z Royal Yachting Association która zajmuje się w właśnie żeglarstwem osób niepełnosprawnych w UK i przez swoją działalność w RYA Sailability wspiera i rozwija żeglarstwo osób niepełnosprawnych w UK i w Europie. Stoisko na którym spotkaliśmy się przykuło naszą uwagę ze względu na ciekawy jacht Neo 495. Jest to jacht produkcji francuskiej, przystosowany do żeglowania z osobami niepełnosprawnymi fizycznie. Posiada specjalnie skonstruowany system sterowania za pomocą rumpla wbudowanego wewnątrz kokpitu oraz odpowiednio wyważony kadłub i kil, aby zapewnić stabilność w czasie żeglowania bez konieczności ciągłego balastowania na burtach. W rozmowie z producentem Neo 495 Alainem Inzelrac dowiedzieliśmy się że żeglarstwo osób niepełnosprawnych we Francji jest bardzo prężnie działającą dziedziną sportu i rekreacji podobnie jak ma to miejsce w Wielkiej Brytanii. To ciekawe spotkanie zainspirowało nas do poszukania więcej informacji na ten temat w Internecie. Jakież było nasze zdziwienie kiedy poszukując informacji o sprzęcie żeglarskim i jachtach dla niepełnosprawnych znaleźliśmy tylko kilka wzmianek w języku polskim a wśród nich opisany przez nas na Pogoria.org Access 303. Dlatego też postanowiliśmy dowiedzieć się więcej na temat dostosowania ośrodków żeglarskich, nadbrzeży i jachtów do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na pewno do tego tematu jeszcze wrócimy i będziemy się starali przekazać jak najwięcej informacji na ten temat licząc że w ten sposób kluby i organizacje żeglarskie w Polsce zainteresują się tym tematem. Na razie postaramy się skorzystać z zaproszenia Monique Foster i przetestować możliwości Neo 495 w jednym z ośrodków RYA Sailability w nadchodzącym sezonie. Bardzo się na to spotkanie cieszymy.

 

Z żeglarskim pozdrowieniem,

Agnieszka Bramreja Mazur

 

Londyn 10.03.2012

Foto: A.Mazur, T.Mazur

 

 

stat4u