Wydarzenia Halsowanie U Bezana Żaglokultura Żaglopodróże Sylwetki
Debiuty Korespondenci Galeria Pogoria Linki Home

 

 

 

W poszukiwaniu
7 cudów świata

 

Bramreja

Często młodzi ludzie czytając książki przygodowe czy oglądają filmy typu Indiana Jones marzą, by pewnego dnia wyruszyć w wyprawę pełną przygód w poszukiwaniu skarbów. Niewielu z nich to marzenie się spełnia. Ja dziś chcę zaproponować sposób na spełnienie chociaż części tych marzeń. Nie trzeba wcale wpadać do skrzynki pełnej węży czy uciekać przed ogromną kulą ażeby przeżyć przygodę poszukiwaczy skarbów. Czasem wystarczy tylko poczytać przewodniki, zapakować prowiant i … wyskoczyć na kilka godzin do centrum Londynu.

British Museum jest nam już dobrze znanym miejscem. Oglądaliśmy już mumie egipskie i kolekcje monet rzymskich. Znamy już rozkład pomieszczeń i potrafimy odnaleźć bez problemu najciekawsze eksponaty. Czas na poszukiwanie skarbów czyli wyszukanie obiektów i eksponatów, które mają szczególną wartość.

Poszukiwanie skarbów to nie uganianie się po świecie i ściganie z agentami obcych wywiadów. Poszukiwanie skarbów zaczyna się w zaciszu biblioteki lub własnego pokoju. Szperając po Internecie czy przeglądając książki, albumy i przewodniki można znaleźć ciekawostki, które często umykają uwadze przeciętnych turystów. I to jest właśnie mój sposób na przeżycie przygody w poszukiwanie skarbów.

Wśród wielu informacji na temat 7 cudów świata antycznego, na stronie Wikipedii natrafiłam na wzmiankę, iż w British Museum znajdują się eksponaty pochodzące z 2 obiektów ujętych na liście 7 cudów świata. Przypomniałam sobie wtedy że na pewno widziałam te eksponaty ale nie miałam jeszcze wtedy tak obszernych informacji na ich temat. Nie wydawały mi się aż tak interesujące kiedy je po raz pierwszy widziałam nie wiedzą jeszcze, że pochodzą z tak słynnych obiektów już prawie nieistniejących.

 

Czym jest lista 7 cudów świata antycznego? Odpowiedź można znaleźć w Internecie. Wikipedia podaje listę wg. czasu konstrukcji i budowy :

 

Cud

Data

Budowniczy

Zniszczone

Przyczyna

Piramida Cheopsa

2560 p.n.e.

Egipcjanie

ciągle istnieje

brak

Wiszące ogrody
Semiramidy

600 p.n.e.

Babilończycy

po I wieku
p.n.e.

trzęsienie ziemi

Świątynia Artemidy
w Efezie

550 p.n.e.

Persowie, Grecy

III wiek n.e.

Najazd Gotów

Posąg Zeusa w
Olimpii

435 p.n.e.

Grecy

V - VI wiek
naszej ery

ogień

Mauzoleum w
Halikarnasie

351 p.n.e.

Persowie, Grecy

w 1494 naszej
ery

trzęsienie ziemi

Kolos Rodyjski

292-280 p.n.e.

Grecy

224 p.n.e.

trzęsienie ziemi

Latarnia morska
w Faros

III wiek p.n.e.

Hellenistyczny Egipt

1303-1480
naszej ery

trzęsienie ziemi

 

Ze wszystkich tu wymienionych tylko Piramida Cheopsa przetrwała do naszych czasów nie ucierpiawszy poważnie w zamęcie dziejowym. Inne obiekty z listy niestety już należą do „skarbów” i trzeba poświęcić trochę czasu żeby je odnaleźć.

 

W British Museum znajdują się rzeźby które zdobiły Świątynie Artemidy w Efezie

i Mauzoleum w Halikarnasie.

Stan zachowanych rzeźb jest dosyć dobry biorąc pod uwagę jak wiele musiały przetrwać włączając w to całkowite zniszczenie Świątyni i Mauzoleum.

Nie zachowały się do naszych czasów żadne części posągu Zeusa z Olimpii ale w British Muzeum można zobaczyć model samego posągu, opis i rysunki przedstawiające ten całkiem utracony obiekt.

Poszukując skarbów często znajdujemy coś więcej. Czasem to coś okazuje się równie cenne i atrakcyjne.

W następnym artykule opiszę to, czego nie szukałam a co samo znalazło się przy okazji. Równie ciekawe co same 7 cudów świata na pewno zainteresują miłośników starożytności. Tak więc poszukiwacze skarbów – do następnego spotkania z aparatem w British Museum.