HMS Gannet, perełka z Chatham.
Londyn 14.06.2011.
Zgodnie z obietnicą zawartą w moim poprzednim materiale z The Historic Dockyard Chatham, chciałbym dziś opisać dokładniej okręt Jej Królewskiej Mości Gannet. To pierwszy z trzech udostępnionych do zwiedzania w dokach okrętów i dla miłośników morskiej historii stanowić będzie nie lada atrakcję.
Jest to, bowiem jednostka, w której uwzględnione zostały wszystkie innowacje i nowinki techniczne ówczesnych czasów, z jednoczesnym zachowaniem tradycyjnego napędu żaglowego. Trzeba, bowiem pamiętać, że w okresie kiedy Królowa Wiktoria obejmowała tron Brytyjskiego Imperium, flota niewiele różniła się od tej, jaką dowodził Lord Admirał Nelson w czasie bitwy pod Trafalgarem. Natomiast w chwili śmierci królowej żaglowce służyły, już jedynie jako okręty służby pomocniczej, ustępując zupełnie parowcom. Zatem za panowania jednego władcy dokonał się kolosalny skok technologiczny i kulturowy, który możemy zaobserwować zwiedzając HMS Gannet.
Okręt o długości 57,91m i szerokości 11m, zbudowano w miejscowości Sheerness na rzece Medway w roku 1878. Wykonany z mocnego drewna tekowego osadzonego na stalowej ramie. Jednostka została zaprojektowana jako żaglowiec z napędem parowym. W tamtych czasach napęd parowy używany był jedynie do manewrowania w sytuacjach wojennych, portach, kanałach itp. Głównym napędem jednostki w czasie normalnej eksploatacji były oczywiście żagle. HMS Gannet, posiada trzy maszty otaklowane w typie fregata rejowa. W marszu pod żaglami rozwijał szybkość 15stu węzłów. Napęd parowy stanowił bojler wraz z trzy-cylindrowym silnikiem. Stalowa śruba umieszczona była na rufie. Zastosowano przy tym mechanizm podnoszenia śruby ponad linię zanurzenia w czasie, gdy okręt szedł pod napędem żaglowym. Podczas zwiedzania radzą zwrócić uwagę na szyb w części rufowej, którym wciągano śrubę. Silnik parowy dawał jednostce 12węzłów prędkości uniezależniając od kaprysów wiatru.
Trzeba oczywiście pamiętać, że HMS Gannet, to jednostka wojenna. W spisie Royal Navy figurowała początkowo jako slup wojenny klasy OSPREY, a następnie jako Cruiser Kolonialny. Przeznaczeniem jednostki było czuwanie nad bezpieczeństwem szlaków handlowych Imperium Brytyjskiego. Choć uczestniczył on w bitwach na Pacyfiku w czasie wojen napoleońskich i w kampanii w Egipcie, to zasłużył się bardziej jako jednostka do zwalczania piratów morskich, a przede wszystkim w walce z międzynarodowym handlem niewolnikami.
Do tego celu okręt uzbrojony był w cztery działa 64 funtowe ustawione na ruchomych lawetach. Należy zwrócić uwagę szczególnie na lawety. System obrotu, jaki tu zastosowano, dawał ogromny kąt prowadzenia ognia. Natomiast same armaty 64 funtowe posiadały, już gwintowane lufy niemniej jednak wciąż ładowane były starym systemem odprzodkowym. Ponadto w skład wyposażenia artyleryjskiego wchodziły dwie ultranowoczesne armaty 7-mio calowe. Były to gwintowane działa z UWAGA, zamkiem tylnim! Umieszczono je na obrotowych wieżach w części rufowej. Zupełną nowością w uzbrojeniu HMS Gannet-a, są oczywiście karabiny maszynowe. Okręt wyposażony był w dwa ciężkie karabiny maszynowe, umieszczone na obrotowych stojakach, plus jeden lekki przenośny.
Załogę stanowili 13 oficerów, 27 podoficerów, 64 żeglarzy, 24 marins z piechoty morskiej.
W roku 1913 okręt wycofano z czynnej służby. Przemianowany na HMS Prezydent stał się bazą szkoleniową dla chłopców, kadetów z Royal Navy. Pełnił te obowiązki do roku 1965. Ostatecznie całkowicie wycofany z eksploatacji. W latach osiemdziesiątych trafił do ekspozycji The Historic Dockyard Chatham. Staraniem społeczników w roku 2003 przeszedł gruntowny remont. Obecnie stanowi część Historycznej Kolekcji Statków Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii.
W następnym artykule przeniesiemy się z epoki wiktoriańskiej, na pokład niszczyciela HMS Cavalier z II Wojny Światowej.
Zapraszam, zatem do odwiedzania naszej strony.
Tomasz. Bezan. Mazur.
Powrót >>>