Wydarzenia Halsowanie U Bezana Żaglokultura Żaglopodróże Sylwetki
Debiuty Korespondenci Galeria Pogoria Linki Home

 

 

 

Londyn

Co? Gdzie? Za ile?

Autor:Bramreja

 

Wchodząc na pokład jachtu zawsze zastanawiamy się czy dopłyniemy do portu, który zamierzamy odwiedzić. Jednak często bywa tak, że niezastanawiamy się nad tym co zrobimy będąc w porcie. Gdzie się udać? Co zobaczyć? Ile potrzebujemy pieniędzy by spędzić miło czas w zagranicznym porcie? W ubiegłym roku nasi znajomi odwiedzili Londyn i możecie ich zapytać jak wiele zyskali na tym, że od kilku miesięcy ja i Bezan, mieszkamy w Londynie. Po prostu wykorzystując znajomość miasta, w bardzo krótkim czasie pokazałam im wiele ciekawych miejsc. Myślę, że warto dobrze przygotować się do wycieczki po portowym mieście. I w związku z tym postanowiliśmy razem z Bezanem przybliżyć Wam najpiękniejsze, interesujące nie tylko żeglarzy miejsca w Londynie.

Nasz mini przewodnik chcielibyśmy rozpocząć od podania kilku ważnych dla nas informacji.

Londyn posiada kilka marin położonych wzdłuż Tamizy. Znajdują się one w różnych „strefach”. „Strefy” czyli „zone” to umowny podział służący usystematyzowaniu ruchu komunikacyjnego. Większość atrakcji turystycznych znajduje się w „Zone 1”. W związku z tym, w zależności w jakiej strefie znajduje się marina, w której planujemy postój, musimy zakupić odpowiedni bilet na autobus lub metro. Poruszanie się metrem, pomimo iż z reguły jest dużo droższe od autobusów, jest rozwiązaniem najbardziej optymalnym zwłaszcza gdy postój trwa krótko. Najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest zakup tzw. „Travelcard – day” koniecznie na „Zone 1-2” . Cena takiego biletu to około 5 funtów. Bilet ten upoważnia nas do poruszania się metrem w pierwszej i drugiej strefie oraz autobusami w strefach 1-4. Jeżeli nasz jacht stoi w innej strefie to należy zorientować się czy wykupić bilet na metro czy może korzystniej jest dojechać autobusem do pierwszej stacji metra w drugiej strefie i dalej korzystać już z metra.

Oczywiście najważniejsza jest mapa. Bez względu jakim środkiem lokomocji się poruszamy koniecznie należy się zaopatrzyć w mapkę metra. Darmowa, mała, kieszonkowa jest dostępna na każdej stacji metra. Tam też można znaleźć mapkę autobusową zone 1-2 z zaznaczonymi najważniejszymi obiektami turystycznymi. Trasy autobusów są narysowane na każdym przystanku autobusowym. Jeżeli dysponujemy mapą A-Z Londyn to jesteśmy jak w domu. Jednak jest to troszkę kosztowne. Koszt takiej mapy tu na miejscu to około 4-10 funtów.

Ponadto warto, wybierając się na dłuższą wycieczkę, zaopatrzyć się w prowiant. Pierwsza strefa to najdroższe sklepy i najdroższe restauracje. Warto pomyśleć tym wcześniej gdyż później przyjdzie nam zapłacić 2-3 funty za niewielkiego hot-doga lub dwie kromki z chleba tostowego.
Pomimo tych wydatków warto wybrać się do miasta głównie dlatego, że do większości zabytków, muzeów i galerii wstęp jest wolny i można robić zdjęcia.
Zapraszamy do zapoznania się z największymi atrakcjami Londynu. Zaczynamy od British Muzeum. Z czasem nasz przewodnik powiększy się o opisy innych ciekawych miejsc i obiektów.