Wydarzenia Halsowanie U Bezana Żaglokultura Żaglopodróże Sylwetki
Debiuty Korespondenci Galeria Pogoria Linki Home

 

 

 

ŻEGNAMY LUDKA

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 30 stycznia br.
odszedł na wieczną wachtę wielki żeglarz, nestor polskiego i szczecińskiego żeglarstwa
ś.p. j.kpt.ż.w. LUDOMIR MĄCZKA
Honorowy Członek PZŻ, członek Bractwa Wybrzeża,
odznaczony m.in. Medalem za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Polskiego, wyróżniony nagrodami „Srebrny Sekstant”, Super Kolos, Nagrodą im. L. Teligi miesięcznika „Żagle”, i innymi.
Ludek na zawsze pozostanie w historii i legendzie światowego i polskiego żeglarstwa.
Miał za sobą 30 lat żeglugi i 170 tys. mil morskich, opłynął świat na jachcie „Maria”,
pokonał z przyjaciółmi nieprzejednane Przejście Północno-Zachodnie…
Pożegnamy Ludka na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie 6 lutego br. o godz. 14.00.
Msza św. żałobna 3 lutego br. o godz. 18.00, w kościele pw. Św. Krzyża
przy ul. Wieniawskiego.
Na zawsze pozostanie w naszej pamięci!
Prezes i Zarząd Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego

Ludomir Mączka – „Ludojad”, „Ludek” – mgr geologii, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, podróżnik, urodził się 22 maja 1928 roku we Lwowie. Podczas II wojny członek AK we Lwowie. Studia geologiczne i geograficzne we Lwowie i Wrocławiu (1945-1951), praca w instytucjach geologicznych Lwowa, Wrocławia, Warszawy i Szczecina (1945-1968). Uczestnik Polskiej Ekspedycji Geologicznej w Mongolii (1962-1963), pracownik rządowej służby geologicznej w Zambii (1969-1972).
Z żeglarstwem związany od 1949 roku, najpierw jako członek JK AZS we Wrocławiu, potem w Szczecinie (od 1955 roku). Brał udział w licznych rejsach morskich i wyprawach, m.in. „Zewem Morza” do Narwiku (1957), „Witeziem II” do Islandii (1959), i „Śmiałym” dookoła Ameryki Południowej (1965-1966). W 1972 roku zakupił jacht „Maria”, który – po przebudowie – stał się jego domem, na wiele lat oceanicznej włóczęgi. Swoją „Marią”, ze zmieniającymi się załogami (ponad 50 osób, z 12 krajów) opłynął świat w latach 1973-1984 (najdłuższy polski rejs wokółziemski, na trasie ok. 70 tys. mil morskich!). Potem, w latach 1984-1988, uczestniczył wraz z Januszem Kurbielem i drugim szczecińskim znanym kapitanem Wojciechem Jacobsonem w arktycznym rejsie małego jachtu „Vagabond II”, podczas którego pokonali - jako pierwsi w świecie z zachodu na wschód, z Pacyfiku na Atlantyk, wokół Kanady – bardzo trudne tzw. Przejście Północno-Zachodnie. Tym samym Ludek został pierwszym Polakiem, który na jachtach – „Śmiały” i „Vagabond II” – opłynął obie Ameryki. Później, w 1987 roku, na „Vagabond III”, popłynął jeszcze z Francji na Islandię i Grenlandię, a w 1991 r. po raz kolejny przepłynął Atlantyk swoją „Marią” i wrócił do Szczecina.
Latem 1999 roku Ludek podjął jeszcze jedno oceaniczne wyzwanie i ruszył „Marią” – ze szczecińską załogą – w następny wielki rejs, szlakiem Magellana, jako Szczecińska Naukowo-Żeglarska Wyprawa Dookoła Świata. Do grudnia 2000 roku „Maria” pokonała trasę Szczecin – Wyspy Kanaryjskie – Wyspy Zielonego Przylądka – Montevideo – Cieśnina Magellana – Galapagos – Oceania – Nowa Zelandia, gdzie ze względu na stan zdrowia Ludek przerwał rejs i poleciał do Kanady, na leczenie. Po rocznej przerwie wyprawa została podjęta już bez Ludka, przez uczestniczącego od początku w rejsie Macieja Krzeptowskiego. Dalszą trasą przez Ocean Indyjski i wokół Afryki, przez Azory, „Maria” wróciła do Szczecina w sierpniu 2003 roku, jako pierwszy polski jacht, który dwukrotnie opłynął świat. Na przystani JK AZS w Szczecinie Ludomir Mączka przyjął cumy swojej „Marii”… W tym drugim rejsie „Maria” pokonała 40 tys. Mm i odwiedziła 45 portów, w 19 krajach.
Za całokształt żeglarskich dokonań Ludomir Mączka był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, w tym m.in.:
- Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego - 1961
- Rejs Roku , Srebrny Sekstant – 1984, 1988
- Nagroda im. Leonida Teligi miesięcznika „Żagle” – 1992
- medal Za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Polskiego - 1998
- Super Kolos – 2001
- Honorowy Członek PZŻ – 2004
Ludek był też honorowym członkiem kilku klubów żeglarskich w Polsce (m.in. JK AZS Szczecin), w USA i Kanadzie, członkiem Koła Seniorów PZŻ, i członkiem międzynarodowego Bractwa Wybrzeża, gdzie otrzymał imię „Monje del Mar” – „Mnich morski”…
Ludek odszedł na wieczną wachtę w szczecińskim hospicjum 30 maja 2006 roku. Żegnamy wielkiego żeglarz i kapitana, skromnego człowieka, który z żeglarstwa uczynił pasję i cel życia, który zawsze żeglował dla przyjemności, nie dla splendorów i sławy. Teraz żegluje w innym świecie, po innych morzach i oceanach…
Sam nigdy nie pisał o swoich dokonaniach, o nim i o rejsach słynnej „Marii” pisali inni:
- R. Krautschnaider – „Ludojad”
- W. Jacobson – „Marią” do Peru. 1976
- A. Pisz – „Marią” przez Pacyfik.
- A. Rybczyńska, D. Walsh – „Marią” do Polski. Toronto, 1998.
- M. Krzeptowski – „Marią” dookoła świata. 20 lat później. 2005.

(Zebrał – Wiesław Seidler)