Wydarzenia Halsowanie U Bezana Żaglokultura Żaglopodróże Sylwetki
Debiuty Korespondenci Galeria Pogoria Linki Home

 

 

YKP w Hartlepool 2007

W sobotę 10 listopada 2007 delegacja Yacht Klubu Polski Londyn była ponownie u kapitana Mamerta Stankiewicza, którego grób znajduje się w porcie Hartlepool niedaleko Middlesbrough, na wschodnim wybrzeżu Anglii.

Kapitan jako ostatni opuścił tonący na Morzu Północnym transatlantyk ms „PIŁSUDSKI” - po wejściu na minę lub storpedowaniu - w listopadzie 1939 roku. Załogę uratowano prawie w całości, kapitan zginął z wychłodzenia. Został pochowany z honorami wojskowymi, odznaczony polskim orderem „Virtuti Militari” oraz „Distinguished Service Cross” brytyjskiej Royal Navy. Ms „PIŁSUDSKI” był już wtedy, w pierwszych miesiącach 2-ej wojny światowej, okrętem wojennym, transportowcem wojska wyruszającym w rejs do Nowej Zelandii.

Kapitan Mamert Stankiewicz to słynny „Znaczy Kapitan”, bohater opowiadań Karola Borchardta na których wychowały sie pokolenia polskich żeglarzy. W listopadzie 2007 Wydawnictwo ISKRY wznowi wydanie jego własnego pamiętnika pt. „Z floty carskiej do polskiej”. W swojej bogatej karierze M.Stankiewicz był również kapitanem pierwszego polskiego szkolnego żaglowca "Lwów".
YKP Londyn przejął opiekę nad grobem „Znaczy Kapitana”, od Związku Polskich Oficerów Marynarki Handlowej w Londynie, w roku 2005 a doroczne odwiedziny przypadają zazwyczaj pomiędzy dniem Wszystkich Świętych a dniem rocznicy śmierci 26 listopada.

Yacht Klub Polski i Bractwo Wybrzeża występują do Gminy Kosakowo o przyznanie Mu tytułu „Zasłużonego Człowieka Morza” oraz umieszczenie w roku 2008 jego tablicy pamiątkowej w Alei Zasłużonych Ludzi Morza w Rewie.

Jerzy Knabe, Londyn 2007

 

 

 

10 listopada 2007

>>> Galeria <<<