Wydarzenia Halsowanie U Bezana Żaglokultura Żaglopodróże Sylwetki
Debiuty Korespondenci Galeria Pogoria Linki Home

 

 

Potęga siły wiatru.

Londyn 17.01.2008.

Jest już dość późna pora, gdy ponownie przenosimy się na żeglarską część wystawy London Boat Show. Właśnie dzisiaj w czwartek, ekspozycja jest czynna do godziny 21,00. Rozwiązanie takie daje możliwość zwiedzenia wystawy wszystkim tym, którzy w tygodniu pracują lub nie lubiąc tłoku unikają sobotnio-niedzielnych pokazów.
My korzystamy z wielu przywilejów przysługujących prasie. Dzięki oficjalnym wejściówką mamy możliwość korzystania z Midia Centre, czyli Centrum Medialnego LBS. Organizatorzy zadbali by media były zaopatrzone we wszystkie potrzebne materiały o wystawie, wystawcach i imprezach towarzyszących. Samą pracę dziennikarzy umilała kawa herbata i uprzejma obsługa hali ExCel. Nie było problemem pozostawienie rzeczy osobistych, zapewnione też było łącze internetowe i pokoje do spotkań i wywiadów. Dla nas to pierwsze takiego typu doświadczenia. Dużo nauki wynieśliśmy z niego i już samo to czyni nas bogatszymi.
W poprzednim moim zeglarskim artykule opisałem wystawę dotyczącą łódek odkryto-pokładowych. Teraz kolej na jachty kabinowe.
Obchodząc wystawę kabinowych jachtów, trudno się nie zgodzić, że stocznie marek światowych nastawione są na żeglarstwo morskie. Gro jachtów to jednostki zbudowane i zaprojektowane do żeglugi po wodach słonych. I choć czasem ich wielkość jest bardzo zbliżona do jachtów mazurskich, to solidność wykonania i osprzęt wskazują na ich słonowodne przeznaczenie.

Spacerując do stoiska do stoiska znalazłem kilka małych kabinówek zatokowych i przybrzeżnych. Stanowiły one jednak znikomą cześć wystawy.

W czasie takiego pokazu jak London Boat Show wielu ludzi zachwyca się jednostkami dużymi, eleganckimi i niestety niesłychanie kosztownymi. Mnie przyświecał zupełnie inny cel. Pokazać, to co jest dostępne polskiemu żeglarzowi. Jestem realistą i zdaje sobie sprawę, że większości z nas nigdy nie będzie stać na zakup pełnomorskiego jachtu żaglowego. Co innego jednostki czarterowe! Dziś wielu naszych rodaków korzysta z uroków żeglarskiej przygody w Grecji, Chorwacji czy we Włoszech. Watro więc napisać coś, o nowościach przeznaczonych dla firm wypożyczających jachty.

Najbardziej chyba znaną łódką czarterową w Polsce jest seria produktów stoczni BAVARIA. Wielu naszych rodaków wypożycza te jachty w Chorwacji. W tym roku koledzy z YKP Londyn i klubu żeglarskiego z Kielc planują wypłynąć w rejs na aż 14-stu Bavariach. Myślę więc, że oferta tej firmy zainteresuje wszystkich. Niemcy przedstawili w Londynie swoją zupełnie nową serię jachtów nazwaną BAVARIA CRUISER SERIES.

Wszystkie jachty stoczni Bavaria, charakteryzują się wysoką jakością wykonania i doskonale zorganizowanym wykorzystaniem przestrzeni. Daje to stosunkowo dużą ilość miejsc do spania oraz zapewnia wszystkie niezbędne do spędzania urlopu na wodzie udogodnienia. Bawarie zapewniają prysznic, toaletę, kuchenkę, dostateczną ilość szaf i schowków, plus oczywiście całe wyposażenie nawigacyjne. Wykończenie jachtów tej serii jest strikto hotelowe, co samo w sobie czyni jachty stoczni Bavaria doskonałymi łódkami urlopowymi.

Na wystawie London Boat Show zaprezentowano jachty typu;
BAVARIA 31 CRUISER - długość 9,76m o łącznej powierzchni żagla 50,90m2. Bardzo charakterystycznym rozwiązaniem dla tej jednostki, jest składane na zawiasach koło sterowe. W porcie koło sterowe mamy możliwość złożyć, co w sposób niezmierny ułatwia komunikacje z lądem i zwiększa przestrzeń w kokpicie. Rozwiązanie to zasługuje na uznanie, brawo dla producentów.

BAVARIA 34 CRUISER – długość 10,71m powierzchnia żagla 59,20m2.

BAVARIA 38 CRUISER – długość 11,72m i powierzchnia ożaglowania 69,00m2. Jacht przedstawiony został w wersji dwu kabinowej i trzy kabinowej. Obie wersje posiadają sześć stałych koji.

BAVARIA 40 CRUISER – 12,35m długości 84,50m2 ożaglowania. Trzy kabiny i sześć stałych miejsc do spania.

BAVARIA 42 CRUISER – 12,99m długość 92,90m2 łącznego ożaglowania.

BAVARIA 46 CRUISER – to jacht długości 14,40m i powierzchni żagla 114,80m2. Jacht dostępny w wersjach trzy i cztero kabinowych. Liczba koji na BAVARII 46 CRUISER wynosi osiem. Do dyspozycji są też dwie wygodne toalety i przestronny salonik.

BAVARIA 50 CRUISER – największa z przedstawianych w hali ExCel. Długość 15,40m o ożaglowaniu 127,40m2. Dostępne w wersjach cztero i pięcio kabinowych. Liczba stałych miejsc do spania 10. Trzy sanitariaty. Jacht wyposażony w dwa koła sterowe może sprawiać wrażenie jachtu sportowego.

Strona internetowe stoczni BAVARIA to www.bavaria-yachtbau.com

UWAGA: osiem z dwudziestu jachtów szkoleniowo-egzaminacyjnych RYA, to jachty firmy Bavaria!

Innym ciekawym jachtem idealnym do floty jachtów czarterowych są produkty firmy SOUTHERLY. Ciekawa kolorystyka kadłuba i świetnie rozwiązane systemy wentylacji kabiny czynią jachty firmy SOUTHERLY wprost stworzone na ciepłe morza. Firma przedstawiła w czasie pokazów w Londynie dwie jednostki SOUTHERLY 38 i znacznie większą SOUTHERLY 42 RST.

Jako łodzie do wypożyczania służyć też mogą jachty firmy JEANNEAU. Jachty typu SUN ODYSEY, DECK SALOON i SUN FAST, doskonale spełniają wszystkie wymagania jednostek do spędzania urlopów. Producent określa swoje jachty jako „Modern, comfortable and seaworthy sailboats. Czy jest to prawda? Można przekonać się oglądając fotografię.

Oczywiście nie można było oprzeć się pokusie zwiedzenia i tych zupełnie komfortowych jednostek z tak zwanej „górnej półki”. Do takich zaliczyć możemy wystawę jachtów firmy OYSTER. Proszę pamiętać, że jacht OYSTER był zwycięzcą zeszłorocznej edycji regat Sydney Hobart . Strona internetowa firmy to www.oystermarine.com Niestety czas nie pozwolił na dokładne zwiedzenie wnętrza jachtów tej firmy, kolejka chętnych biła wszelkie rekordy. Może w czasie pokazu w Southampton uda nam się zebrać więcej informacji o tej rodzinie jachtów. Na razie udostępniamy kilka fotografii ekspozycji firmy OYSTER.

Jako ciekawostki wystawy jachtów kabinowych w czasie tegorocznych targów London Boat Show, chciałbym przedstawić dwie jednostki.

Pierwsza to jacht aluminiowy OVNI 435. Bardzo ciekawa konstrukcja. Nietypowy budulec i charakterystyczna, wysmukła sylwetka. Jestem bardzo ciekawy osiągnięć na wodzie dla tego jachtu. Może kiedyś pogoria.org wzorem miesięcznika Żagle, będzie robić testy jachtom? Kto wie?!

Jako drugi, przedstawiam jacht o kosmicznym kształcie! KAIDOZ 31. W ulotce reklamowej czytamy „ Discover.......... the first of a new generation of sailing boats designed for the ultimate yachting experience”. Ten niezwykle modernistyczny jacht jest sam w sobie pełen zupełnie zaskakujących pomysłów. Centralnie umieszczony zlewozmywak i kuchenka. Bardzo wysoki reling i niezwykłe jak na jacht turystyczny ożaglowanie ( sportowy krój grota ). To wszystko jednak blednie przy systemie pałąków nad kokpitem na których można rozsunąć specjalne fiszbiny. Są to swojego rodzaju zasłony, rozkładane w czasie deszczu, czy złej pogody. W czasie dobrej aury, złożone czynią kokpit bardzo przestronny. Zapraszamy do odwiedzenia strony www.kaidoz.com Bardzo ciekawy jest film reklamowy dostępny na stronie firmy. Połączenie muzyki i żeglugi, cóż warto zobaczyć samemu!

To już koniec mojej wizyty na tegorocznych targach London Boat Show. W swoich artykułach i fotografiach, chciałem oddać jak najwięcej z atmosfery wystaw. Tak, aby siedzący wygodnie w fotelu w Polsce, Anglii, USA, czy Brazylii odczuwać mogli to samo, co my na miejscu, w hali wystawowej ExCel w Londynie. Czy osiągnąłem zamierzony cel? Nie jestem pewny, ale statystyki oglądalności wskazują, że tak.

 

Po raz ostatni z London Boat Show, dla czytelników pogoria.org


Tomasz Bezan Mazur.