_____ Silesia zmienia się dla nas!

 

20 lat temu żeglując na wodach naszej Pogorii nikt nie myślał o Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu czy ogólnie o Śląsku jak o miejscu atrakcyjnym turystycznie. Wokoło zamykano kopalnie i inne duże zakłady przemysłowe a w ich miejsce nie powstawały żadne nowe. Stare szyby kopalniane straszyły i psuły krajobraz. Powybijane szyby opuszczonych hal produkcyjnych i popisane przez pseudo-graficiarzy ściany budynków były wizytówką rozpadającej się niedawnej chwały przechodzącej do historii. Widok mężczyzn w średnim wieku, którzy stracili pracę i nie widzieli dla siebie żadnej przyszłości w tym ponurym otoczeniu, porażał beznadzieją i bezsilnością. A jak jest dziś?

Dzień dzisiejszy w regionie śląsko-dąbrowskim jest zupełnie inny. Pogoria I wygląda jak nie jedno jezioro mazurskie a Pogoria III i IV robą wszystko, aby prześcignąć starą Pogorię I. Zadbane ośrodki wypoczynkowe, wyremontowane nadbrzeża, otynkowane i zmodernizowane budynki oraz zagospodarowane plaże zachęcają turystów do odwiedzania naszej enklawy wodnych rozmaitości. Po sąsiedzku w Sosnowcu działa Klub Żeglarski Zagłębie, który można podać za przykład naszej polskiej pomysłowości, ponieważ klub działa prawie bez dostępu bezpośredniego do wody. Akwen wodny jakim dysponuje Sosnowiec jest absolutnie za mały na uprawianie żeglarstwa a pomimo to Klub Żeglarski Zagłębie zaangażował się w organizację imprezy, dzięki której zarówno Sosnowiec jak i Dąbrowa Górnicza a przy tym cały region może pochwalić się dziś jak atrakcyjnym miejscem do wypoczynku jest to niegdyś najbardziej uprzemysłowione miejsce w Polsce.

Mówiąc o imprezie mam na myśli odbywające się w ubiegły weekend w hali wystawowej EXPO SILESIA 5-te Targi Turystyczne I NTOUREX oraz inauguracyjne BOAT EXPO czyli targi sportów wodnych. Pomimo zimowej aury jaka towarzyszyła otwarciu imprezy poranna śnieżyca nie przestraszyła wielbicieli sportów wodnych i lokalnych podróżników. Otwarcia imprezy oficjalnie dokonał Prezes Zarządu Expo Silesia Ludomir Tuszyński, który podziękował wszystkim współorganizatorom za współpracę oraz rozdał im pamiątkowe statuetki. Potem przedstawiciele organizatorów oraz prasy zostali zaproszeni na pokaz barmański oraz mały poczęstunek. Była to świetna okazja, aby poznać się osobiście i jednocześnie zawrzeć znajomości, które w przyszłości mogą zaowocować dalszą współpraca.

 

W tym samym dniu odbyła się inauguracja Roku Turystyki Rowerowej pod patronatem PTTK. Turystyka rowerowa staje się coraz bardziej popularna i nie ma co się dziwić, że zarówno Sosnowiec jak i Dąbrowa Górnicza w swoich budżetach starają się wygospodarować środnik na budowę tras rowerowych i wspierają organizacje non-profit promujące ten sposób aktywnego wypoczynku.

Najwięcej emocji i rozrywki na całej imprezie na pewno dostarczyły odwiedzającym, którzy w liczbie 4200 przybyli przez 3 dni targów do hali Expo Silesia, sporty wodne i ich lokalni reprezentanci oraz współorganizatorzy. Poza klubem sosnowieckim Zagłębie na targach wystawiały swoje oferty trzy kluby dąbrowskie: TKŻ Tramp, który już po raz trzeci wystawia się w tej hali, KSW Fregata oraz JK Pogoria III. Wszystkie przedstawiały swoje osiągnięcia oraz ofertę szkoleniowa i bazę sprzętową. Dużą popularnością cieszyło się imponujące stoisko firmy Yachting Poland z ofertą jachtów motorowych oraz stoczni Yacht Andrzej Dembiński prezentująca swoją ofertę jachtów drewnianych nie tylko żaglowych, ale i wędkarskich i motorowodnych.

Klub Żeglarski Zagłębie, KSW Fregata

TKŻ TRAMP, JK Pogoria III

Miłośnicy turystyki i sportów wodnych mieli również szansę zapoznać się z nowoczesnym wyposażeniem WOPR choć lepiej, aby nigdy nie mieli okazji przekonać się o skuteczności ratowników w praktyce. Żaglować należy bezpiecznie i w tym celu na targach organizatorzy zadbali o szereg wykładów, szkoleń i zajęć praktycznych, które pogłębiają wiedzę żeglarzy i innych uczestników wodnych wypraw amatorskich. Na targach można było sprawdzić swoją wiedzę z zakresu nawigacji, meteorologii i prac bosmańskich. Ale że żeglarstwo to głównie wypoczynek i zabawa na Boat Expo nie zabrakło rozrywki. Jedną z najbardziej klasycznych i najłatwiej rozpoznawalnych części żeglarskiego życia towarzyskiego są oczywiście śpiewane od wieków szanty. Część rozrywkową zapewnił nam lokalny zespół „Bez Paniki” wywodzący się z KSW Fregat, a zaraz przy wejściu swoje stoisko rozstawił Joter Music czyli promujący piosenkę żeglarską i szantę klasyczną Jurek Rogacki.

Poza śpiewaniem i graniem organizatorzy zaprosili odwiedzających do udziału w licznych konkursach i zabawach z nagrodami. Sklep Decathlon zaproponował troszkę inną formę wodnej rozrywki i zorganizował basen oraz sprzęt do nurkowania. Śmiałkowie nieobawiający się zimnej wody mogli wskoczyć w piankę, założyć akwalung i zanurzyć się w basenie wypełnionym wodą a otoczonym piękną plażą, na której rosły palmy kokosowe.

Organizatorzy imprezy byli bardzo zadowoleni ze swojej pracy a odwiedzający wystawę spędzili tu przyjemnie swój wolny czas i wychodzili uśmiechnięci, obarczeni nowymi pomysłami na nadchodzący sezon.

 

- Dla nas, jako Organizatorów niezwykle ważne jest to, że pierwsza edycja targów BOAT EXPO – najważniejsza i najtrudniejsza, spotkała się z bardzo dobrym odbiorem ze strony Wystawców i Zwiedzających. – podkreśla Menadżer Targów Ludmiła Wołczuk. – Zależało nam na najszerszym zaprezentowaniu środowiskom motorowodniaków i żeglarzy warunków naszego obiektu. Bardzo uważnie wysłuchaliśmy opinii uczestników i partnerów, a także mamy wiele deklaracji wsparcia i udziału w kolejnej edycji. Wszyscy zgodnie podkreślają, że Śląsk jest bardzo dobrym miejscem na takie wydarzenie.

 

Kolejna edycja targów już została zaplanowana i odbędzie się 8-10 lutego 2013 r. Przed organizatorami duże wyzwanie gdyż po tak doskonale zorganizowanej pierwszej edycji należy się podziewać, iż następna powali nas na kolana i już nigdy nie będziemy musieli jeździć po Polsce aby mieć okazję odwiedzić świetną żeglarską imprezę. Nasza skromna rola w całym przedsięwzięciu, czyli promocja imprezy na stronach portalu, będzie kontynuowana przy kolejnych edycjach. Będzie się starali uchylić wcześniej rąbka tajemnicy organizatorów i będziemy chcieli dowiedzieć się co oni dla nas szykują w przyszłym roku.

Do zobaczenia za rok na BOAT EXPO w Sosnowcu! A hoj!

Agnieszka Bramreja Mazur

Londyn, 25.02.2012

 

W tekście wykorzystano fragment z oficjalnej strony organizatora : http://www.exposilesia.pl/boatexpo/