Wydarzenia Halsowanie U Bezana Żaglokultura Żaglopodróże Sylwetki
Debiuty Korespondenci Galeria Pogoria Linki Home

 

 

 

Zeglarskie zbiory w Instytucie im. gen Sikorskiego.

Londyn 15.02.2006.

>>> W poszukiwaniu historii <<<

Jak pisalem w pierwszej czesci cyklu pt. „W poszukiwaniu historii”, do Instytutu trafilem w poszukiwaniu medalu, który zostal wybity by upamietnic zorganizowane w konspiracji Regaty YKP 1943r. Niemniej jednak z literatury wynikalo, ze powinny znajdowac sie w Londynie inne pamiatki tamtych wydarzen. W ksiazce pt. „YKP 1924-1999r Zarys historii i dzien dzisiejszy”, w rozdziale autorstwa Andrzeja Jarosza „Warszawskie Zeglarstwo w Czasie Okupacji” czytamy.

Piaty (medal przypis autora) wreczono K. Leskiemu wraz z proporczykiem YKP i dyplomem dla przekazania Prezydentowi RP w Londynie .

Natomiast w ksiazce Kazimierza Leskiego, pt. „Zycie niewlasciwie urozmaicone” czytamy na stronie 324.

Medal, który otrzymalem w celu przekazania Prezydentowi RP wraz przynaleznymi dyplomem i banderka przywieziony zostal do Paryza w ramach „666” i stamtad powedrowal do Londynu .

Mamy tu sporna kwestie, jest to bowiem wiedza powszechnie znana dla zeglarskiej braci, ze proporczyk i banderka to dwie zupelnie inne rzeczy. Szczególnie dotyczy to YKP, gdzie sprawy etykiety flagowej postawione sa na bardzo wysokim poziomie waznosci.

Nasze poszukiwania zaciesnily sie do rzeczy jakie pozostaly po Prezydencie RP Wladyslawie Raczkiewiczu, który pelnil funkcje Honorowego Komandora YKP.

Przedstawia Ksiege Depozytowa zawierajaca pamiatki zwiazane z Prezydentem Raczkiewiczem, które do Instytutu przekazala jego zona. W tej to ksiedze odnajdujemy wpis o przekazaniu Bandery YKP. Prosze zwrócic uwage na pomylkowe skreslenie nazwy, slowo „Polski” osoba archiwizujaca skreslila i zastapila je przymiotnikiem polskiego.

Zapis ten pozwolil nam na ustalenie pozycji katalogowej opisanych wczesniej zbiorów. Pozwolil nam tez na odnalezienie kartoteki. Czytamy w niej ze w listopadzie 1943r do Prezydenta Raczkiewicza trafily, bandera YKP i dyplom .

Idac tym sladem, pracownicy Instytutu odnalezli w swoich zbiorach, bandere Yacht Klubu Polski , pamiatke z czasów konspiracyjnych regat YKP 1943r. W sposób ostateczny rozwialo to przedstawione powyzej watpliwosci i niescislosci zródel ksiazkowych. Nie udalo sie jeszcze, do dnia dzisiejszego odnalezc dyplomu, który jest ujety w kartotece. Jest to jedynie kwestia czasu.

Na fotografii, poszukiwacze historii polskiego zeglarstwa, Jerzy Knabe i Tomasz Mazur wraz z Dyrektorem Instytutu im. Gen Sikorskiego, Krzysztofem Barbarskim prezentuja bandere YKP.

Na kolejnych fotografiach przedstawiamy calosc odnalezionego na dzien dzisiejszy, zeglarskiego zbioru Instytutu.

Bandera YKP, dostarczona do Londynu w Listopadzie 1943r

Proporzec Yacht Klubu Marynarki Wojennej Kotwica. Nie jest wyjasniona jego droga do Instytutu,

Znaczki z godlem YKP, pochodzace z czapek klubowych.

Oprócz typowo zeglarskiego zeglarskich pamiatek, w Instytucie zebrane zostaly eksponaty marynistyczne. Polska Marynarka Wojenna przez okres calej wojny walczyla u boku sojuszniczych armii. Nam zeglarzom, bardzo blisko jest do marynarzy. Bo choc rózni nas naped naszych jednostek i podejscie do samej istoty zeglugi, to prosze mi uwierzyc, róznice te sie zacieraja.

Model stoczniowy okretu ORP Orzel. Prosze pamietac, ze przy projektowaniu tego slynnego okretu, pracowal K. Leski, szef konspiracyjnego YKP.

Kolo ratunkowe ze statku M/S Pilsudski. Kapitanem którego byl Mamert Stankiewicz.

Ponizej przedstawiamy najcenniejsze, marynistyczne eksponaty Instytutu. Mapy Ciesnin Dunskich wykonane z pamieci, przez oficerów ORP Orzel. Za pomoca tych wlasnie map, zaloga Orla wydostala sie z internowania i dolaczyla do Polskich Sil Zbrojnych na Zachodzie.

Nasze poszukiwania ciagle trwaja. Juz w niebawem mamy nadzieje opublikowac, dla was zdjecia dyplomu, upamietniajacego Regaty YKP 1943r. Poszukiwany jest tez medal. Najprawdopodobniej znajduje sie on w zbiorach numizmatycznych Instytutu. Mozliwie, ze jest zle skatalogowany, lub umieszczony pod bledna nazwa. Mamy jednak nadzieje na pomyslne zakonczenie naszych poszukiwan. Tym bardziej, ze wiele juz osiagnelismy. O efektach naszych prac w kolejnych czesciach cyklu pt. „W poszukiwaniu historii”

 

Tomasz.Bezan.Mazur.