Wydarzenia Halsowanie U Bezana Żaglokultura Żaglopodróże Sylwetki
Debiuty Korespondenci Galeria Pogoria Linki Home

 

 

 

Medal YKP-1943r w British Museum ?

Londyn 27.02.2006.

>>> W poszukiwaniu historii <<<

W dniu dzisiejszym postanowiłem zebrać w całość materiały dotyczące drugiego medalu z czasu regat konspiracyjnych YKP-1943r, jaki powinien znajdywać się w Londynie. Jak przedstawiłem w poprzednich częściach cyklu „W poszukiwaniu historii” jeden egzemplarz, własność Eileen Garlińskiej, miał zostać przez nią podarowany dla British Museum. Artykuł ten piszę w dniu dzisiejszym, ponieważ sporo materiału zostało już zebrane i było by niewybaczalne gdyby, coś z niego w przyszłości umknęło mojej uwadze.
Pragnę wyjaśnić, że poszukiwania obydwu medali, pomimo że dotyczą tego samego wydarzenia, stanowią jakby zupełnie inną gałąź. Nie potrafię dokładnie określić, co jest powodem tych różnic, ale szukając medalu Eileen Garlińskiej czuję jakbym wchodził w temat bardzo głęboko. Może jest to spowodowane tym, że część prac jest prowadzona w języku angielskim, a może jest to spowodowane tym, że prowadząc te poszukiwania, ocieramy się o losy prawdziwych ludzi. O tym jednak w swoim czasie.

Materiałem wyjściowym w moich poszukiwaniach była książka K. Leskiego pt. ”Życie niewłaściwie urozmaicone”. W niej to właśnie napotkałem postać Eileen Garlińskiej. Od strony 317, wspomnianej wyżej książki rozpoczyna się rozdział zatytułowany „Nasze życie”, to w nim w podtytule „Codzienność” czytamy.

Po aresztowaniu Garlińskiego „Longa”, korzystając z wolnych chwil jego żony – Eileen, Irlandki, ale kwalifikowanej nauczycielki angielskiego, starałem się jakoś polepszyć moją znajomość tego języka.

Jest to pierwszy fragment, który K.Leski mówi nam o Eileen Garlińskiej. W kolejnych, które pozwoliłem sobie zacytować, dowiemy się o jej żeglarskiej działalności w konspiracyjnej komórce YKP.

W szkoleniu( w tamtym okresie organizowano tajne szkolenia na stopnie żeglarskie, żeglarza jachtowego i sternika śródlądowego. przypis autora) brała też udział Irlandka Eileen Short, żona „Longa”.

Dwunasty (medal, przypis autora) – otrzymała „ zagraniczna” uczestniczka Eileen Garlińska, której mąż „Long” przebywał wtedy już w Oświęcimiu. Otrzymując go podkreśliła, że jest córką kapitana brytyjskiej floty, ale szkolenie żeglarskie przeszła w Polsce i to w konspiracji.

Eileen Garlińska wyjeżdżając z Polski, po zakończeniu działań wojennych, swój medal zabrała ze sobą i ofiarowała British Museum, publikując jednocześnie artykuł omawiający jego historię.

Z lektury tej wynika niezbicie, że Eileen Frances Short Garlińska, podarowała swój egzemplarz medalu do zbiorów British Museum. Wystosowałem, zatem pismo z zapytaniem do działu Conis and Medals w British Museum. List ten jest załączony do niniejszego materiału poniżej.

>>> Do British Museum <<< >>>Odpowiedź z British Museum<<<

W redagowaniu tego listu pomógł mi Jurek Knabe, a na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Niestety nie była ona taka, jakiej się spodziewaliśmy. Poniżej zamieszczamy oryginał odpowiedzi, jaką otrzymaliśmy.

Niestety nie ma egzemplarza medalu konspiracyjnych regat YKP-1943r w British Museum.

Co zatem stało się z medalem Eileen Garlińskiej?

Czy w literaturę wkradł się błąd?

Może w jednej z publikacji, ktoś błędnie umieścił historię medalu, a inni badacze nie sprawdzając tych faktów, tylko je powielili?

Jest wiele pytań, które wymagają wyjaśnienia. Postaram się dotrzeć do źródła informacji o tych wydarzeniach. I choć już dzisiaj wiem, że jest za późno, zrobię, co w mojej mocy by dotrzeć do sedna tych wydarzeń. O wszystkich sukcesach i niepowodzeniach naszych działań przeczytacie w kolejnych częściach cyklu „W poszukiwaniu historii”.

Tomasz Bezan Mazur.

PS. Doniesiono mi, że cykl „W poszukiwaniu historii” odbił się dużym zainteresowaniem w środowisku żeglarskim. Bardzo dziękuję za poparcie. Wczoraj do naszej niewielkiej redakcji, dołączyła nowa osoba, witamy na pokładzie pogoria. org.