Nowe wydawnictwo YKP.
Szanowni Czytelnicy portalu Pogoria.org.
Rok 2009, jest rokiem obchodów 85-lecia jednego z najstarszych klubów żeglarskich w naszym kraju. Tradycją Yacht Klubu Polski stało się, że oprócz zwyczajowych uroczystości okolicznościowo – żeglarskich, w świat wydawana jest kolejna książka uzupełniająca wiedzę o tym szacownym stowarzyszeniu. Kilka dni temu otrzymałem od kolegi Jurka Knabe, egzemplarz książki pt; „Yacht Klub Polski 1924 – 2009”. Wraz z książką otrzymałem zadanie by jak to ujął Jurek „coś o nowej książce YKP-u napisać”. Czyli przekładając to zadanie na język oficjalny, pokusić się o recenzję tego wydawnictwa.
Niezwykły to honor, ale i odpowiedzialność niemała! Postaram się jednak wywiązać z tego zadania jak najlepiej potrafię.
Pierwsza trudność polega na określeniu numerologii, czyli kolejności wydawnictw? Pamiętać należy, że Yacht Klub Polski wydał swoją pierwszą książką w roku 1999, pod tytułem „ YKP 1924 – 1999, Zarys Historii i Dzień Dzisiejszy”. Niniejsza książka wydana została na jubileusz 75-lecia klubu. Pięć lat później, w ramach obchodów 80-sięciolecia, środowisko żeglarskie, otrzymało kolejną książkę wydaną przez Yacht Klub Polski. Wprawdzie autorzy opracowanie to, postrzegali jako uzupełnienie do poprzedniej książki. Dla mnie jednak jest to kolejne wydawnictwo, które można uważać jako kontynuację wiedzy, czyli taki nazwijmy to, tom II.
W roku 2007 z uwagi na jubileusz 25-lecia Yacht Klubu Polski Londyn, ukazała się kolejna książka traktująca o historii i tradycji tego samego stowarzyszenia. Wprawdzie wydana w Londynie i zatytułowana „Yacht Klub Polski Londyn 1982 – 2007” książka, traktuje w głównej mierze o działalności oddziału londyńskiego YKP. To jest ona generalnie kontynuacją tradycji wydawniczej stowarzyszenia i ciągłością w uzupełnianiu wiedzy, o ludziach i ich dokonaniach z pod bandery YKP.
Jeżeli przyjąć taką kolejność to, wydana pod tytułem „Yacht Klub Polski 1924 – 2009” jest czwartą z kolejności książką o długiej działalności klubowiczów wielkiej rodziny YKP.
Okładka książki odbiega nieco od swoich poprzedniczek. Zrezygnowano z tradycyjnych odcieni niebieskiej barwy, na rzecz oliwkowego koloru falującego morza. Zmieniono też nieco format. Te różnice nie wpływają jednak negatywnie, a cała seria książek YKP, okazale prezentuje się w żeglarskiej biblioteczce.
Nowa książka miała w założeniach opowiadać o działalności klubów zrzeszonych w YKP, przez ostatnich pięć lat. Niemniej jednak pięć lat, to spory kawał czasu i okazało się, że różne pamiątki z historii ujrzało dzienne światło.
Miłośnicy takich wspominek z przyjemnością przeczytają opracowanie kol. Andrzeja Bojanowskiego, zatytułowane „Wspomnienia sprzed lat”. Osobiście z zainteresowaniem czytałem kulisy rezygnacji Prezydenta Bieruta ze statutowej funkcji Komandora Honorowego YKP. Polecam również uwadze opowieść o „zbrojnym” odbijaniu majątku polskich żeglarzy, zabezpieczonych jako zdobyczne mienie przez Armię Czerwoną! Uzupełnieniem tych wspomnień są piękne, czarno – białe fotografie.
Czytając tą najnowszą książkę YKP z łezką w oku wspominałem rzeczy, w których przez tych lat pięć uczestniczyłem. Otwarcie współpracy z kolegami żeglarzami z jezior Pogoria. I Międzynarodowa Konferencja Żeglarska „ Z tradycją na pokładzie” z roku 2005, oraz I Polsko – Polonijne regaty w klasie Omega, Sailing In Poland w Dąbrowie Górniczej, stoją mi świeżo w pamięci. Podobnie jak poszukiwania konspiracyjnego medali YKP-1943 i odnalezienie legitymacji członkowskiej Prezydenta Władysława Raczkiewicza. O tych wydarzeniach przeczytać możecie szerzej w rozdziale „Uzupełnienia do historii”
Dalsza część to sylwetki 19stu klubów zrzeszonych w Yacht Klubie Polski, Stowarzyszenia te działając na zasadach opracowanych przez założycieli klubu w roku 1924, odznaczając się kulturą, zachowaniem, dżentelmeństwem na wodzie, strojami i honorowo noszoną banderą, miały istotny wpływ w rozwój żeglarstwa w Polsce i poza jego granicami. Czytając te opracowania stale spotykamy się z nazwiskami sławnych i znanych żeglarzy, takich jak Mateusz Kusznierewicz, Andrzej Urbańczyk, Jerzy Knabe oraz wielu, wielu innych. Zgodnie z zasadą, książka jubileuszowa YKP, jest wydawnictwem niezwykle barwnym i kolorowym. Setki zdjęć, na których możecie rozpoznać siebie lub swoich znajomych, kolorowe rysunki strojów klubowych, odznaczeń, bandery i proporców są zdecydowanie na plus.
W tym wydawnictwie po raz pierwszy zaprezentował się najnowszy z zrzeszonych klubów. Mowa tu o Yacht Klubie Polski Berlin, który powstał w marcu 2008 roku.
Nie sposób wymienić wszystkich nazwisk w książce zawartych. Nie ma możliwości opowiedzieć, o wszystkich rejsach w książce opisanych. Tą książkę po prostu trzeba kupić i przeczytać!!! Cena jest niezwykle przystępna, stanowi wydatek jedynie 25zł.
Będąc niedawno z wizytą w Bletchley Park, przewodnik Anglik w bardzo specyficzny sposób zachęcał do kupna książek powiadających o dziejach łamania szyfrów. Mówił „ słuchajcie w naszym sklepie znajduje się mnóstwo książek o historii łamania szyfru Enigma i wiele innych. Wszystkie one mają cenę niższą niż butelka whisky. Butelka whisky uśpi cię jednak raz i ponadto będziesz miał ból głowy. Za to nasze książki będą cię usypiać zawsze i to bez kaca rano!”
Specyficzny angielski humor nie sprawdzi się jednak w przypadku książki pt. ”Yacht Klub Polski 1924 – 2009”. Jeżeli książkę te kupisz, to z przyjemnością przeczytasz, niejednokrotnie do niej wracając!
Tomasz ,Bezan, Mazur.
Londyn 27.07.2009.