Wydarzenia Halsowanie U Bezana Żaglokultura Żaglopodróże Sylwetki
Debiuty Korespondenci Galeria Pogoria Linki Home

 

 

STS Fryderyk Chopin w Londynie

Londyn, 09.09.2010

 

W dniach 03.09-12.09 mamy niezwykłą okazję podziwiać w Londynie jeden z najpiękniejszych żaglowców polskich STS Fryderyk Chopin. Budowę żaglowca zainiciował kpt. Krzysztof Baranowski w ramach ówczesnej Międzynarodowej Szkoły pod Żaglami. Żaglowiec zaczął pływać w roku 1992 i przez 3 lata prowadził 6-cio miesięczne zajęcia dydaktyczne na pokładzie. Obecnie bryg jest wizytówką naszego kraju i odwiedza porty europejskie w ramach obchodów dwusetnej rocznicy urodzin swojego patrona Fryderyka Chopina. Żaglowiec wraz z załogą oraz Polską Organizacją Turystyczną, która jest inicjatorem projektu obchodów urodzin naszego wielkiego kompozytora, odwiedził już 20 portów europejskich we wszystkich przyjmując na pokadzie gości i przedstawiając bogaty program artystyczny mający, na celu promocje Polski jako ciekawego i atrakcyjnego turystycznie kraju. Goście mogą dowiedzieć się z rozdawanych materiałów promocyjnych o naszej kulturze, zabytkach czy parkach narodowych. Wszystkie materiały opracowane są w języku angielskim i przyozdobione zostały wspaniałymi zdjęciami.

 

Wizyta żaglowca w Londynie jest priorytetowa dla organizatorów ze względu na liczną Polonię, za pośrednictwem której organizatorzy mają zamiar dotrzeć do szerszej grupy odbiorców nie tylko Polaków. Dlatego też to właśnie tu w Londynie żaglowiec zaplanował najdłuższy pobyt połączony z uczestnictwem w Thames Festival 2010, który odbędzie się 11-12 września czyli w nadchodzący weekend.

Wczoraj natomiast, czyli 08.09. w namiocie rozłożonym przed Dickens Inn w St. Katherine’s Dock, w samym sercu Londynu, odbył się uroczysty koncert oraz bankiet dla nawybitniejszych działaczy polonijnych. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele organizacji polonijnych w tym Prezes Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii Pan Jan Mokrzycki. Zaproszony został również najbardziej znany w środowiskach żeglarskich polonusów kpt. Jerzy Knabe Komandor Yacht Klubu Polski Londyn. W towarzystwie przedstawicieli Ambasady Polskiej w Londynie, Harcerstwa Polskiego oraz Polskiej Organizacji Turystycznej wysłuchali oni koncertu pianistycznego muzyki Fryderyka Chopina. Po bankiecie na którym można było spróbować prawdziwie polskich przysmaków czyli wędzonego węgorza, flaczków czy kabanosów, goście zostali przewiezieni autokarem do India Dock gdzie obecnie cumuje żaglowiec. Na pokładzie odbyła się druga część artystyczna czyli pokaz baletu na masztach żaglowca oraz pokaz tańca Poloneza. Goście zostali zaproszenie do Poloneza i w długim korowodzie wzdłuż burty tańczyło kilkadziesiąt par. To przygotowania do próby pobicia rekordu Guinessa w najdłuższym korowodzie Poloneza poza granicami Polski. Goście zostali oprowadzeni po pokładzie przez ubranych w stroje narodowe członków załogi a kpt. Andrzej Mendygrał chętnie przyjmował wszystkich w salonie kapitańskim i częstował chlebkiem ze smalcem i ogóreczkiem kiszonym.

Po wizycie w Londynie żaglowiec planuje powrót do Polski by wyruszyć w kolejny rejs już z kadetami Szkoły pod Żaglami.

 

Więcej informacji o pobycie żaglowca w Londynie znaleźć można na stronie www.chopinthecourse.com oraz www.pogoria.org

Z żeglarskim pozdrowieniem,

Agnieszka Mazur