Wydarzenia Halsowanie U Bezana Żaglokultura Żaglopodróże Sylwetki
Debiuty Korespondenci Galeria Pogoria Linki Home

 

 

„Bloodlands: Europe between Hitler and Stalin”
spotkanie z autorem książki.

 

 

11 lutego w University Collage London w samym centrum Londynu Timothy Snyder , autor książki „Bloodlands: Europe between Hitler and Stalin” opowiadał o swojej pracy nad książką, o jej przesłaniu i o swoich poglądach na temat masowych egzekucji I mordów jakich dopuścili się najwięksi tyrani XX wieku czyli Adolf Hitler i Józef Stalin. Zestawienie naprzeciw siebie tych dwóch jakże różnych, ale i jakże podobnych do siebie postaci wywołuje wiele kontrowersji wśród historyków i zwykłych ludzi. Spotkanie współorganizowane przez Institute of Jewish Studies UCL miało na celu przedstawienie książki w szerokim akademickim gronie oraz stworzyło wspaniałą okazję do podyskutowania o samym mechanizmie masowego zabijania jak i innych aspektach hitleryzmu i stalinizmu oraz o skutkach i następstwach, jakie miały zarówno masowe mordy na ludności cywilnej jak i propagowanie i wdrażanie ideologii nacjonalistycznych w Europie.

W czasie wolnej dyskusji odezwały się różne głosy i różne opinie. Były osoby, które są potomkami więźniów, cudem ocalonych z holocaustu, ludzi pamiętający jeszcze ofiary głodu na Ukrainie i presję stalinowskich czystek. Były podziękowania skierowane do autora za przedstawienie tych krwawych kart historii Europy ale i były słowa krytyki. Autorowi zarzucono, iż jego książka może stanowić poparcie dla teorii „Polskich obozów koncentracyjnych”, przeciwko której liczne kręgi polskich historyków i polityków wielokrotnie protestowały. Jednak niezaprzeczalnym wydaje się fakt, iż Polacy brali czynny udział w wypieraniu z Europy przedstawicieli narodu żydowskiego. Nie można też zaprzeczyć, iż polskie władze próbowały się układać z rządem hitlerowskich Niemiec i że brali udział w nazwijmy to swoistym rozbiorze Czechosłowacji. Kolejny przykład na wybiórcze traktowanie historii przez naszych historyków i próby zaprzeczania faktów historycznych czynią z nas niewiarygodnych świadków wydarzeń tamtych dni.

Spotkanie odbywało się przy udziale przedstawicieli organizacji polskich w UK, choć żaden z reprezentantów nie podjął dyskusji.

Timothy Snyder wspierany przez obecnego na spotkaniu Normana Davisa, przedstawił nowe spojrzenie na dawne sprawy z charakterystycznym dla pisarzy i historyków niepochodzących z Polski obiektywizmem i w oparciu o fakty historyczne, których tak bardzo się dziś boimy, że staramy się je zataić przekrzykując innych.

Książka zapewne warta uwagi i powinna się znaleźć w księgozbiorze każdego Polaka, któremu leży na sercu poznanie naszej historii i to bez otoczki wyolbrzymionej martyrologii narodu Polskiego i jego roli w zwycięstwie nad faszystowskimi Niemcami.

 

tekst i foto: Agnieszka Mazur

 

 

 

stat4u