Wydarzenia Halsowanie U Bezana Żaglokultura Żaglopodróże Sylwetki
Debiuty Korespondenci Galeria Pogoria Linki Home

 

 

 

Nadchodzi emocjonujący sezon!

Londyn 31.03.2009.

 

 

W minioną niedzielę odwiedziłem naszą poczciwą Pogorię I, rozmawiałem z kolegami z różnych klubów żeglarskich i z całą stanowczością twierdzę, że w sezonie nawigacyjnym 2009, będzie się działo!

 

Na pierwszy rzut oka, niby nic się nie dzieje. Łódki przykryte plandekami spoczywają na brzegu i w hangarach klubowych. Na ośrodkach widać już ludzi, ale nie jest to gwar znany z letnich miesięcy. Ktoś niewtajemniczony odniósłby wrażenie zastoju i oczekiwania na wciąż odległy sezon. Nic z tych rzeczy! Sezon nawigacyjny na jeziorze Pogoria I, już się rozpoczął i choć do oficjalnego podniesienia bander w klubach, jest jeszcze kilka tygodni, to prace kształtujące sezon 2009 trwają w najlepsze.

 

W Klubie Sportów Wodnych HUTNIK, odbywało się właśnie zebranie zarządu. Hutnik w bieżącym sezonie obchodził będzie swoje 50-śięcio lecie istnienia! Nie jest, więc niczym dziwnym, że zarząd i członkowie, mocno się do tego wydarzenia przygotowują.

Myliłby się ten, kto posądzałby kolegów z Hutnika o jedynie administracyjną aktywność. W klubowym hangarze praca wre! To koledzy z teamu AQUADUO, budują we własnym zakresie przyczepę podłodziową. Sponsor nie zawiódł! W zeszłym sezonie firma AQUADUO, obiecała chłopakom nową, sportową łódkę klasy OMEGA. Za kilka tygodni ta nowa regatowa maszynka, zostanie zwodowana na Pogorii I. Niezwykle budująca jest postawa kapitana teamu Darka „Bazyla” Bałazego, który zapowiada starty w większości z programowych regat Pucharu Śląska, Pucharu Pogorii, a nawet w niektórych eliminacjach Mistrzostw Polski w klasie Omega. Darek, jako stały korespondent Pogoria.org obiecał dostarczać dla naszych czytelników, zdjęcia i relacje z poszczególnych startów. Dziękujemy i czekamy na materiały. W zeszłym sezonie relacje „Bazyla” cieszyły się wielką popularnością, a zdjęcia zostały pobrane przez wielu czytelników Pogoria.org.

Nie zawiódł również inny sponsor! Załogę Sławka Skowrona w sezonie nawigacyjnym 2008, wspomagał MILPOLTECH. To dzięki temu patronowi, załoga reprezentująca Klub Żeglarski LOK Zefir mogła pływać na zupełnie nowych, sportowych żaglach. W tym sezonie MILPOLTECH poszedł dalej i współfinansował zakup sportowej OMEGI dla załogi Sławka. Miałem okazję zobaczyć tą łódeczkę w hangarze, a mam nadzieję na mały rejs w przyszłości. To nie koniec dobrych wiadomości. Koledzy przekazali mi, jeszcze niepotwierdzone informacje o nowych OMEGACH w klubie TKŻ Tramp. Wszystko, to zsumowane razem daje bardzo ciekawy obraz. Pogoria I, staje się prawdziwą potęgą w klasie OMEGA.

Potwierdza to słuszność dwóch decyzji z przeszłości, których rezultat jest dzisiaj tak bardzo widoczny. Pierwszą była reaktywacja regat klasowych Omegi, podjęta w KSW Fregata w roku 2000. Z radością wspominam, że byłem współpomysłodawcą cyklicznych regat, o Puchar Komandora KSW Fregata w klasie Omega. Były to w tamtym okresie pierwsze klasowe regaty po wieloletniej przerwie, a zainicjowały one renesans łódek typu Omega i wieloletnią zabawę sportową. Druga decyzja, to zasługa Radka Stachurskiego, który zaproponował cykl regat pod tytułem „Puchar Pogorii”. Forma tych zawodów i zasady, które nimi rządzą przypadły do gustów klubom dąbrowskim, powodując dalszą ewolucję i rozwój klasy Omega na Pojezierzu Pogoria.

Myślę, że sytuacja dojrzała do tego, by zarządzający miejskimi funduszami, dostrzegli jak wiele w dziedzinie sportu robią metodami amatorskimi i gospodarczymi żeglarze! Uważam, że przy większej pomocy czynników miejskich i wojewódzkich w krótkim czasie możemy mieć wyniki, na zawodach rangi krajowej i międzynarodowej w dziedzinie żeglarstwa właśnie. Może już czas postawić na inne dziedziny niż, skompromitowana, skorumpowana i beznadziejnie popularna Piłka Nożna. Na to pewnie jeszcze trzeba będzie poczekać, ale czy dziewięć lat temu widząc jak Marek Stachurski, zbroił 20-sto letnią Omegę, do startów i zwycięstw myśleliśmy, o nowych sportowych Omegach na jeziorze Pogoria I? Nie! A jednak czas potrafi nas zaskakiwać! Czym zaskoczy nas nowy sezon? Czy znajdą się godni rywale dla Wodnej Pasji? Kto stanie na najwyższym miejscu i zdobędzie prestiżowe puchary dąbrowskich regatowych zmagań? To wszystko i o wiele więcej, już wkrótce na łamach Pogoria.org.

 

 

Tomasz. Bezan. Mazur.