Wydarzenia Halsowanie U Bezana Żaglokultura Żaglopodróże Sylwetki
Debiuty Korespondenci Galeria Pogoria Linki Home

 

 

 

Ci cholerni cudzoziemcy ...

czyli wystawa Brothers in Arms w RAF Museum Hendon

 

Podążając śladami polskich pilotów walczących w Bitwie o Anglię nie sposób było nie zajrzeć do Royal Air Force Museum w Londynie w dzielnicy Hendon zwłaszcza że od 16 września 2011 do 4 marca 2012 odbywa się tam zorganizowana przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej oraz Instytutu Polskiego i Muzeum gen. Sikorskiego wystawa Brothers in Arms poświęcona polskim i czechosłowackim pilotom, którzy służyli w RAF w czasie II wojny światowej. Ich wkład w obronę Wielkiej Brytanii przed nalotami niemieckich bombowców nigdy nie był pomijany w powojennej historii, pomimo iż wielu polskich historyków próbowało krytykować polityków i historyków angielskich. Wystawa jest doskonałą okazją do sprawdzenia jak w RAF Museum przedstawiany jest wkład Polskich i nie tylko polskich pilotów w ten dramatyczny okres współczesnej historii Wielkiej Brytanii.

 

Bitwa o Anglię była zwrotnym punktem w II wojnie światowej. Przez wiele długich dni i nocy naloty niemieckich bombowców paraliżowały życie największej stolicy europejskiej. Była to pierwsza w dziejach ludzkości wojskowa operacja powietrzna na tak ogromną skale. Odpowiedź Brytyjczyków była równie zdecydowana, ale przetrwanie tych ataków i ostateczne zwycięstwo zawdzięczają zaangażowaniu cudzoziemców w obronę Wielkiej Brytanii. W RAF Museum nie zapomina się o poświęceniu polskich pilotów, ale również Nowozelandczycy, francuzi czy amerykanie zostali tu uhonorowani. Przechodząc pomiędzy wielkimi bombowcami Wellington czy Lancaster można napotkać na tablice upamiętniające pilotów różnych narodowości zjednoczonych we wspólnej walce aby zatrzymać kawałek wolnej Europy w czasie kiedy największe państwa starego kontynentu uginały się pod naporem nazistowskiej machiny wojennej.

Sama wystawa Brothers in Arms jest podkreśleniem wkłądu polskich i czechosłowackich pilotów walczących w osławionym Dywizjonie 303. Na wystawie wykorzystano zdjęcia między innymi Arkadego Fidlera – autora książki Dywizjon 303 wydanej jeszcze w okupowanej Warszawie. Poza zdjęciami na wystawie można zobaczyć pamiątki związane z walczącymi lotnikami oraz dokumentujące wzajemne stosunki pomiędzy polskimi, czechosłowackimi i angielskimi żołnierzami. Na uwagę zasługuje dyplom nadanie Orderu Virtuti Militari dowódcy Dywizjonu 303 S/L Johnowi.A.Kent. Innym ciekawym elementem wystawy jest film Bloody Foreigner : The Polish Battle of Britain opowiadający historię walki polskich lotników nie tylko z Dywizjonu 303. Premiera tego filmu odbyła się 21 marca 2010 w Imperial War Museum w Londynie. Więcej na temat filmu i samej premiery można przeczytać na naszej stronie Pogoria.org W filmie wykorzystano autentyczne zdjęcia z kamer zamontowanych na samolotach co dodaję całemu obrazowi wyrazistości i grozy tamtych chwil. Fabularna część filmu przeplata się z wywiadami żyjących lotników w tym z Panem Mieczysławem Stachiewiczem obecnie Prezesem Instytutu Piłsudzkiego w Londynie.

 

W czasie, kiedy Polska przewodniczy Unii Europejskiej, warto przypomnieć Europejczykom naszą wspólną z nimi historię i przywrócić do życia dawne obrazy odważnych młodzieńców, którzy narażając własne życie walczyli często w nierównej walce w imię wolności i niepodległości. Wystawę Brothers in Arms gorąco polecam jako miejsce wycieczki rodzinnej lub w towarzystwie obcojęzycznych kolegów i przyjaciół.

RAF Museum London,

Grahame Park Way, London NW9 5LL

www.rafmuseum.org.uk

Agnieszka Mazur

 

 

 

stat4u