Wydarzenia Halsowanie U Bezana Żaglokultura Żaglopodróże Sylwetki
Debiuty Korespondenci Galeria Pogoria Linki Home

 

 

85 Yacht Klubu Polski

Obchody 85 lecia YKP w Londynie

 

W sobotę wieczorem, 24 pażdziernika YACHT KLUB POLSKI LONDYN zorganizował bankiet dla uczczenia 85-ej rocznicy powstania Yacht Klubu Polski.

Bankiet mial miejsce w restauracji KNAYPA niedaleko POSK-u

Wzięło w nim udział czterdziesci osób.

Wsród gości znależli się konsul Jakub Zaborowski oraz przedstawiciele prasy polonijnej i żeglarzy z Polski.

Współgospodarzami bankietu byli członkowie Polskiego Klubu Nurkowego WALEŃ

Na każdego czekala drukowana ulotka z najważniejszymi informacjami dotyczącymi obchodzonej okazji oraz organizującego ją Klubu. Została przygotowana z myślą aby przemówienia i toasty mogły być krótkie...

Powitał gości Komandor YKPL Marek Mogielnicki

Jerzy Knabe odczytal gratulacyjny telegram (naprawde to email) do zebranych od Wice Komandora Honorowego Stowarzyszenia YKP w Polsce - Oskara Janowskiego.

Prezes klubu Waleń Aleksander Fox w kilku slowach opowiedział o ich tegorocznym nurkowaniu na wrak polskiego transatlantyka m/s PILSUDSKI na Morzy Północnym i zebrani mieli okazję obejrzec mosiężny ‘bulaj’ – czyli okno kabinowe pozyskane z tego statku. Będzie on w dniu 24 listopada uroczyscie przekazany do Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Działania te mają związek z nadchodząca w koncu listopada okrągła 70tą rocznicę zatonięcia statku w trzecim miesiącu II Wojny Światowej. W tej katastrofie zginal śmiercią marynarza słynny „ZNACZY KAPITAN” czyli Mamert Stankiewicz - schodzący ostatni, jako kapitan, ze storpedowanego statku.

Podczas bankietu omawiano dalsze plany współpracy a między innymi wspolną wizyte oku klubow na jego grobie w Hartlepool, w polnocnej Anglii, za kilka tygodni. YKP Londyn opiekuje sie jego grobem od kilku lat składając tam coroczne wizyty, tradycyjnie w okresie pomiędzy dniem Wszystkich Świętych 1 listopada a datą katastrofy i śmierci 26 listopada.

Wzniesiono toasty za pomyślność powstałego w roku 1924 klubu. YKP, jego klubu czlonkowskiego w Londynie oraz współpracy z płetwonurkami.

Obecni mieli okazję zakupic dwa wydawnictwa ksiązkowe dotyczące 25lecia klubu w Londynie (w roku 2007) i tegorocznej 85 rocznicy .

Bankiet zakończył się koło północy.

 

Wspomniana ulotka informacyjna w załączniku. >>ulotka<<

 

Jerzy Knabe, Londyn 25 pazdziernik 2009

 

 

 

 

 

Przemowienie Komandora ZG YKP Jerzego Łyżwinskiego.